Ženski fudbal u Srbiji - klubovi, reprezentacija i najbolje fudbalerke

Ženski fudbal u Srbiji - klubovi, reprezentacija i najbolje fudbalerke

Upoznajte ženski fudbal u Srbiji – klubove poput Spartaka i Zvezde, reprezentaciju i najzapaženije srpske fudbalerke koje osvajaju domaće i strane terene.

Ženski fudbal u Srbiji je poslednjih godina napravio značajan iskorak u smislu kvaliteta. Dobio je više medijske pažnje, a publika se polako ali sigurno sve više interesuje za ovu temu. Kroz niz važnih utakmica, pobeda i sjajnih individualnih postignuća, srpske fudbalerke pokazale su da imaju kvalitet dostojan evropskog i svetskog nivoa. 

Posebno je vidljiv napredak nacionalnog tima, koji je počeo da beleži dobre rezultate protiv favorizovanih reprezentacija. Istovremeno, ženski fudbalski klubovi u Srbiji kontinuirano ulažu u razvoj talentovanih fudbalerki, premda su, finansijski gledano, plate fudbalera u Srbiji i dalje neuporedivo veće od njihovih koleginica, iako i dalje premale u odnosu na one koje imaju najplaćeniji fudbaleri na svetu

Ženski uspesi na domaćem i međunarodnom terenu inspiracija su za mnoge devojke iz Srbije koje sanjaju da postanu profesionalne fudbalerke. One se uključuju u razvojne programe koje uglavnom imaju podršku Fudbalskog saveza Srbije ili lokalnih zajednica i sponzora.

Uzmi bonus

Ipak, pred ženskim fudbalom u Srbiji i dalje se nalazi period velikih izazova kako bi se priča dizala na više nivoe i kako bi jednog dana mogle da stanu rame uz rame po popularnosti sa najboljim srpskim fudbalerima. Ohrabrujuće je da rezultati koje reprezentacija i klubovi postižu ukazuju da su srpske fudbalerke spremne za iskorak u najvećim takmičenjima. Pre nego što nastavimo, pogledajte predloge za klađenje na tiket dana (objasnili smo i kako funkcioniše provera tiketa) na Balkan Bet kladionici

Možete se zabaviti i uz sjajne fudbalske kvote. Tu su i naši saveti kako se kladiti na fudbal. A ako volite klađenje uživo, fudbalsko klađenje uživo ne smete propustiti.

zenski-fudbalski-klubovi

Ženski fudbalski klubovi u Srbiji

  • ŽFK Spartak (Subotica)
  • ŽFK Crvena zvezda (Beograd)
  • ŽFK Mašinac (Niš)
  • ŽFK Sloga (Zemun)
  • ŽFK Požarevac (Požarevac)
  • ŽFK Napredak (Kruševac)

Kada je u pitanju ženski fudbal pravila su ista kao i u muškom. U Srbiji postoji nekoliko ženskih fudbalskih klubova koji već godinama daju veliki doprinos razvoju ženskog fudbala. Pomenućemo ih posebno kako biste stekli bolji uvid o ovoj temi.

ŽFK Spartak Subotica

ŽFK Spartak iz Subotice, čije fudbalerke zovu „Plave golubice“, najuspešniji je i najpoznatiji ženski fudbalski klub u Srbiji. Već decenijama posluje kvalitetno, ulaže u kvalitet, ima kontinuitet i ambicije su sve veće. Osnovan je 20. maja 1970. i prvobitno bio formiran kao deo subotičke fabrike konfekcije „Željezničar“. Prve fudbalerke bile su radnice te fabrike.

Nakon nekoliko godina rada pod imenom ŽFK Željezničar, klub postaje deo velikog sportskog društva „Jovan Mikić Spartak“ i menja naziv u ŽFK Spartak, ime koje i danas ponosno nosi. Domaće utakmice igra na Gradskom stadionu u Subotici, kapaciteta 13.000 mesta.

Iako je Spartak još davne sezone 1974/75. osvojio prvo nezvanično prvenstvo SFR Jugoslavije, pravi rezultatski preporod doživeo je tek 2010. godine. Tada je klub preuzeo Zoran Arsić. Sve je krenulo nabolje. Već tokom prve sezone novo rukovodstvo je napravilo uspeh, a ŽFK Spartak je 2010/11. osvojio prvu titulu prvaka Srbije i došao do finala Kupa Srbije.

Naredne sezone 2011/12. pravi istorijski iskorak i osvaja duplu krunu. Iste te godine Spartak je po prvi put ušao u kvalifikacije za UEFA Žensku Ligu šampiona, najveće evropsko takmičenje za žene. Samo godinu kasnije, u sezoni 2012/13, ostvaruju još jedan istorijski rezultat – plasman u eliminacionu fazu Lige šampiona, gde su u 1/16 finala odmerile snage sa švedskim Geteborgom, aktuelnim šampionom Švedske (uzgred, pogledajte kvote na švedski fudbal, kao i biografiju Zlatana Ibrahimovića, čuvenog švedskog igrača balkanskih korena).

Niz domaćih trofeja nastavio se tokom čitave protekle decenije, a Spartak je postao dominantna sila u srpskom ženskom fudbalu, osvojivši do sada više od deset titula nacionalnog prvaka, što je simbolično obeleženo dodatkom zvezdice na klupski grb nakon osvajanja jubilarne desete titule 2019. godine.

Klub ima i dobru školu fudbala. Mnoge reprezentativke Srbije, poput Violete Slović, Tijane Filipović i drugih, fudbalsko umeće i afirmaciju stekle su upravo u Spartaku.

zenski-fudbal-u-srbiji

ŽFK Crvena zvezda

ŽFK Crvena zvezda, deo sportskog društva Crvena zvezda iz Beograda (najpopularniji su KK Crvena zvezda i FK Crvena zvezda, koja je redovan učesnik Lige šampiona, i takmičila se u prvom, novom formatu Lige šampiona pod trenerskom palicom Vladana Milojevića, koji se vratio na mesto trenera posle Baraka Bahara i Dejana Stanković) pod, spada među najambicioznije i najperspektivnije klubove ženskog fudbala u Srbiji. 

Iako je reč o relativno mladom klubu u odnosu na neke druge srpske ženske timove, Zvezda je za kratko vreme uspela da se pozicionira kao ozbiljan konkurent u nacionalnom prvenstvu i redovni učesnik završnica najvećih domaćih takmičenja.

Klub je osnovan u Lazarevcu 2003. pod imenom LASK, a prelazni period ka današnjem identitetu trajao je nekoliko godina. Najpre je 2012. uspostavljena saradnja sa Fudbalskim klubom Crvena zvezda, kada je klub preimenovan u LASK Crvena zvezda. Tri godine kasnije, tačnije od 2015, tim definitivno preuzima ime slavnog beogradskog kluba, premešta sedište iz Lazarevca u Beograd i u potpunosti postaje deo velike crveno-bele porodice.

Fudbalerke zvezde domaće mečeve dočekuju na pomoćnom terenu stadiona „Rajko Mitić“ (popularne Marakane, koja po atmosferi može da se meri sa najvećim stadionima na svetu). Takmiče se u najvišem rangu srpskog ženskog fudbala – Superligi Srbije, formiranoj 2013. godine. Prvi veliki uspeh bio je 2. juna 2018. – Crvena zvezda je osvojila Kup Srbije za žene.

Značajna pažnja u klubu posvećena je radu sa mlađim selekcijama i dovođenju talentovanih fudbalerki iz svih delova Srbije. Mlade fudbalerke poput Nine Matejić, jedne od najboljih srpskih fudbalerki mlađe generacije i dobitnice Zlatne lopte FSS za 2024. godinu, pokazatelj su uspešne politike razvoja talenata u klubu.

ŽFK Crvena zvezda je poslednjih godina napravila značajan korak u popularizaciji ženskog fudbala, podigavši standarde kako na terenu, tako i organizaciono. Sa direktorkom Sandrom Sremčević i trenerom Bojanom Maćešićem na čelu stručnog štaba, klub ima jasnu viziju: biti lider srpskog ženskog fudbala i afirmisati se kao stabilan i konkurentan tim na međunarodnoj sceni.

ŽFK Mašinac PZP

ŽFK Mašinac iz Niša jedan je od najtrofejnijih i najpoznatijih ženskih fudbalskih klubova ne samo u Srbiji, već i na prostoru bivše Jugoslavije. Osnovan u septembru 1970, a svoje utakmice igra na stadionu Mašinac u niškom naselju Delijski Vis, kapaciteta 5.000 gledalaca, koji je njihov dom još od 1987. godine.

Klub je kroz istoriju prolazio kroz različite faze razvoja i bio je pionir ženskog fudbala u bivšoj Jugoslaviji. Najveći uspon doživljava tokom 80-ih godina prošlog veka kada osvaja 7 uzastopnih titula prvaka SFRJ, od 1984. do 1990. godine, a potom nastavlja dominaciju i tokom 90-ih godina, kada osvaja brojne titule šampiona u SR Jugoslaviji, odnosno Srbiji i Crnoj Gori. Ukupno je Mašinac do sada osvojio impresivnih 24 titule prvaka države.

Pored prvenstvenih uspeha, Mašinac se može pohvaliti i sa čak 15 osvojenih nacionalnih kupova. Od osamdesetih godina, ovaj klub je osvojio pet Kupova SFR Jugoslavije, šest Kupova SR Jugoslavije, i četiri Kupa Srbije nakon osamostaljenja. Ova neverovatna statistika potvrđuje značaj i kontinuitet kluba u razvoju ženskog fudbala.

Poseban deo istorije Mašinca je saradnja sa jakim privrednim subjektima. Godine 1991. klub potpisuje sponzorski ugovor sa Duvanskom industrijom Niš, nakon čega dobija naziv „Classic“, a kasnije, 2007. godine, sklapa saradnju sa Preduzećem za puteve Niš (PZP), čije ime i danas ponosno nosi u svom zvaničnom nazivu – ŽFK Mašinac PZP.

Imaju i čuvenu školu fudbala, iz koje su potekle brojne reprezentativke i kvalitetne fudbalerke koje su kasnije ostvarile uspešne inostrane karijere. Zahvaljujući velikom trudu, iskustvu i radu stručnog kadra, Mašinac i danas privlači talente iz cele Srbije.

ŽFK Sloga Zemun

Ženski fudbalski klub Sloga iz Zemuna jedan je od najstarijih kod nas. Osnovana još davne 1969. godine, Sloga ima posebno značajno mesto u istoriji ženskog fudbala jer predstavlja prvu ozbiljnu inicijativu za razvoj i popularizaciju ženskog fudbala na teritoriji Srbije.

Zahvaljujući dugoj tradiciji, Sloga je ostvarila brojne značajne rezultate, naročito u periodu bivše Jugoslavije. Klub je osvojio tri nacionalne titule prvaka – dve u Prvoj ligi Jugoslavije (1978/79. i 1979/80.) i jednu u Prvoj ligi Savezne Republike Jugoslavije (1993/94.).

Ima i 5 nacionalnih kupova, od čega tri Kupa Jugoslavije (1978/79, 1980/81. i 1984/85.) i dva Kupa SR Jugoslavije (1992/93. i 1993/94.). Ovim rezultatima klub se svrstao među najuspešnije ženske fudbalske timove u Srbiji, odmah iza gore pomenutog Mašinca iz Niša.

Domaćin je na stadionu u Zemunu (“Zemunelo”), gde generacije zeleno-plavih godinama stiču fudbalsko znanje, takmiče se i grade timski duh. Iako je tokom poslednjih decenija nije potpuno konkurentan, ipak se takmiči u najvišem rangu – Superligi Srbije.

Inače, od 2025. na inicijativu Predraga Mijatovića najavljeno je da će se osnovati i Ženski fudbalski klub Partizan. Informacija iz medija otkriva da će se ŽFK Sloga Zemun preimenovati u ŽFK Partizan. Tako će crno-beli, koji u budućnosti sigurno imaju ambicije da zaprete šampionu Zvezdi, aktivirati i po tom pitanju.

Plan je da Partizan osnuje žensku sekciju. Mi već sad ozbiljno radimo na tome da naredne sezone imamo ženski fudbalski klub Partizan. Nadam se da ćemo sve što je potrebno završito do kraja ove sezone kako bismo u narednoj već mogli da se takmičimo. Fudbal se neprestano razvija i moramo da razmišljamo i u tom pravcu. Uprkos tome što imamo dosta obaveza, na terenu i van njega, Partizan mora da ima i žensku sekciju. Na kraju krajeva, Real Madrid ju je osnovao pre dve godine. Imaćemo je i mi“, rekao je Mijatović.

Na ovaj način će se najjača srpska ženska liga od 2025. pa nadalje definitivno učiniti još konkurentnijom.

ŽFK Požarevac

Ženski fudbalski klub Požarevac predstavlja jedan od najstabilnijih i najdugovečnijih ženskih fudbalskih klubova u Srbiji. Osnovan je 1995, a domaćin je na Gradskom stadionu u Požarevcu, terenu koji ženska ekipa deli sa poznatim muškim fudbalskim klubom “Mladi radnik”. Od formiranja je gotovo neprekidno član elitne lige Srbije, izuzev dve sezone kada se takmičio u nižem rangu.

Veliku pažnju u klubu posvećuju mlađim kategorijama, pa je osnovana posebna razvojna liga za devojčice u kojoj mlade fudbalerke stiču prve fudbalske veštine i takmičarsko iskustvo. Važno je napomenuti da je škola fudbala ŽFK Požarevac potpuno besplatna, čime klub jasno pokazuje svoju društvenu odgovornost i želju da fudbal bude pristupačan svim talentovanim devojčicama, bez obzira na finansijske mogućnosti porodice.

ŽFK Napredak Kruševac

Ženski fudbalski klub Napredak iz Kruševca osnovan je 23. septembra 1989. i predstavlja jedan od najistaknutijih klubova u ženskom fudbalu u centralnoj Srbiji. Smešten u sportskom srcu grada Kruševca, godinama je magnet za talente iz regiona, pružajući im uslove da se afirmišu i razvijaju svoj fudbalski talenat.

Domaće utakmice gra na stadionu „Mladost“, kapaciteta preko 10 hiljada gledalaca. Najveće uspehe je ostvario početkom 2000-ih kada osvaja tri uzastopna Kupa Srbije i Crne Gore (2004, 2005. i 2006. godine). Nakon toga u sezoni 2006/07. osvaja duplu krunu.

Od tada je redovni kandidat za visoke pozicije u nacionalnom prvenstvu – četiri puta je bio vicešampion (sezone 2007/08, 2008/09, 2010/11, 2012/13) i tri puta bio finalista nacionalnog kupa. Ovi rezultati jasno pokazuju visok kontinuitet kvaliteta i sposobnosti kluba da ostane u samom vrhu ženskog fudbala Srbije.

zenska-fudbalska-reprezentacija-Srbije

Ženska fudbalska reprezentacija Srbije

Ženska fudbalska reprezentacija Srbije, koju zovu „Crvene vile“, u poslednje vreme igra sve bolje. Nova selektorka je Lidija Stojkanović (kod fudbalera je to Dragan Stojković Piksi), prva žena u srpskom fudbalu sa UEFA Pro licencom. Ona je prethodno postigla impresivne rezultate sa omladinskom reprezentacijom, uključujući i peto mesto na Evropskom prvenstvu do 19 godina u Litvaniji. S obzirom na ceo kontekst srpskog ženskog fudbala, ovakve rezultate potpisali bi i najtrofejniji treneri u fudbalu, kao što su Žoze Murinjo ili Pep Gvardiola.

Srbija je tokom Lige nacija 2025. ostvarila izuzetne rezultate – pobedila je favorizovanu Finsku (1:0), Mađarsku (1:0), i ubedljivo savladala Belorusiju (3:0). Posebno se ističe činjenica da srpska reprezentacija nije primila nijedan gol u prvim utakmicama ovog takmičenja, što ukazuje na visoku organizovanost i taktičku disciplinu ekipe.

Najveći uspesi reprezentacije bila je istorijska pobeda nad Nemačkom (3:2) tokom kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2023, što je bio jasan znak: srpske fudbalerke mogu ravnopravno igrati i sa najboljima

Važna karika uspeha reprezentacije svakako je podrška stručnog štaba, ali i sjajna atmosfera u svlačionici. Lidija Stojkanović ističe važnost kolektivnog duha, borbenosti i hrabrosti svojih igračica, koje sada imaju jasne ambicije – plasman na velika međunarodna takmičenja poput Evropskog prvenstva ili Svetskog kupa.

fudbalerke-srbije

Fudbalerke Srbije – ko su najbolje srpske fudbalerke

Ime i prezime

Klub

Učinak u reprezentaciji Srbije

Violeta Slović

Spartak Subotica (Srbija)

Rekorderka po broju utakmica (98 nastupa)

Milica Mijatović

Fiorentina (Italija)

Preko 100 nastupa

Jovana Damnjanović

Bajern Minhen (Nemačka)

Najbolji strelac (21 pogodak)

Nina Matejić

Crvena zvezda (Srbija)

Dobitnica Zlatne lopte FSS (2024)

Jelena Čanković

Brajton (Engleska)

Standardna reprezentativka

Sara Stokić

Milan (Italija)

Mlada reprezentativka

Tijana Filipović

Spartak Subotica (Srbija)

Standardna reprezentativka

Srbija može da se pohvali nizom izvrsnih fudbalerki koje nastupaju kako u domaćim klubovima, tako i u vodećim evropskim ligama. Kapitenka reprezentacije, Violeta Slović, koja nastupa za Spartak iz Subotice, rekorderka je po broju utakmica u dresu nacionalnog tima. Slović je sinonim stabilnosti odbrane i jedna od ključnih figura u uspesima reprezentacije.

Pored nje, veliku pažnju privlači Milica Mijatović, iskusna napadačica italijanske Fiorentine, koja je ima preko 100. reprezentativnih nastupa.

Jovana Damnjanović, fudbalerka nemačkog Bajern Minhena, najbolji je strelac reprezentacije Srbije svih vremena (pogledajte ko su najbolji strelci reprezentacije Srbije u fudbalu kod muškaraca), sa više od 20 pogodaka. Njene golgeterske sposobnosti doprinele su nekim od najvećih uspeha srpske reprezentacije u poslednjih nekoliko godina.

Među najperspektivnijim fudbalerkama svakako je Nina Matejić iz Crvene zvezde, dobitnica Zlatne lopte FSS-a za 2024. godinu. Matejić je impresionirala fudbalsku javnost talentom, tehnikom i spektakularnim golovima, poput onog protiv Engleske na Evropskom prvenstvu za fudbalske igračice do 19 godina, koji je bio nominovan za FIFA gol godine (pogledajte i najlepše golove svih vremena). 

"Nina je vanserijska igračica, možemo samo da budemo ponosni što imamo fudbalerku svetskog kalibra. Pred njom je fantastična budućnost, ona pravi razliku na terenu i predstavlja opasnost za svaku selekciju. Poseduje sve elemente fudbalske top klase, a najbolji primer svih njenih vanserijskih osobina su stali u toj jednoj akciji. Gledali smo sve golove, nemamo dilemu da je gol Nine Matejić najlepši, najefektiniji, fudbalski najzahtevniji", rekao je tadašnji selektor Dragiša Zečević.

Tu su i druge talentovane fudbalerke poput Jelene Čanković iz Brajtona, Sare Stokić iz Milana i Tijane Filipović, koje zajedno predstavljaju okosnicu nove generacije srpskog ženskog fudbala. Ova grupa igračica poseduje ogroman potencijal, i nema sumnje da će narednih godina srpski ženski fudbal doživeti još veće uspehe.

Ženski fudbal u Srbiji jasno je pokazao da ima kvalitet, potencijal i perspektivu za dalje uspehe. Snažni klubovi, rastući broj mladih igračica i reprezentacija koja niže odlične rezultate dokaz su da Srbija može postati respektabilna fudbalska sila na međunarodnoj sceni. Uz dalju podršku Fudbalskog saveza, medija i zajednice, ženski fudbal će sigurno zauzeti zasluženo mesto u sportskoj kulturi Srbije.

Na kraju ove inspirativne teme pogledajte u Balkan Bet blog sekciji i druge fudbalske priče:

Naravno, pored fudbalskih tema naći ćete i sve ostale – pokriveni su svi sportovi. A za dodatnu zabavu možete igrati virtuelne igre (ili slot igre, preporučujemo Aviator igru). Ako više volite igre uživo, pročitajte prvo vodič za igre uživo. Ljubitelji igara sa brojevima obradovaće se kada vide grčki kino uživo na Balkan Betu (pogotovu ako znaju grčki kino pravila) ili Lucky Six.

Uz malo sreće očekuju vas lepi dobici. Zato registrujte nalog i uživajte.



Pristupom, daljim korišćenjem ili navigacijom kroz ovaj sajt Vi prihvatate da ćemo mi koristiti određene kolačiće pretraživača (cookies ) i potvrđujete da imate preko 18 godina. BalkanBet ne koristi kolačiće koji ometaju Vašu privatnost, već samo one koji će Vam olakšati korišćenje sajta i poboljšati korisničko iskustvo.