Fudbal pravila – sva pravila fudbalske igre

Fudbal pravila – sva pravila fudbalske igre

Sva pravila u fudbalu na jednom mestu. Saznajte koliko traje fudbalska utakmica, dimenzije terena, sudijska ovlašćenja i mnoga druga pravila fudbala.

Fudbalska pravila predstavljaju temelj ove igre, jer kontrolišu situaciju na terenu i osiguravaju pošteno nadmetanje među ekipama. Propisi donose jasna pravila o terenu, opremi, igračima, sudijama i svim aspektima igre, čime se postiže doslednost i pravna sigurnost u svim takmičenjima.

Velika većina ljudi zna da fudbalska utakmica traje 90 minuta, da igraju je dva tima sa po 11 igrača, i da je cilj postići više golova od protivnika, a meč se vodi prema pravilima koje donosi FIFA i IFAB. Ipak, pravila fudbala pokrivaju mnogo više od elementarnih informacija koja znaju svi.

Da bismo najbolje razumeli i manje poznata pravila u fudbalu potrebno je da se zapitamo ko je izmislio fudbal i sa kakvom idejom. Istorija sporta koji je bio vrlo sličan današnjem fudbalu datira još pre nove ere

Šutiranje lopte u Egiptu, “Cuju” u Kini, ”Tlačatli” u centralnoj Americi, “Episkiros” u Grčkoj, koji su “ukrali” Rimljani i preimenovali u “Harpastum” uticale su vekovima da danas imamo fudbal. Čak i FIFA priznaje „Episkiros“ kao najraniju formu i verziju današnjeg modernog fudbala. 

Smatra se da su Rimljani posle osvajanja Britanije ranu formu današnjeg fudbala preneli na Ostrvo, tako da je fudbal svakako jedan od najstarijih sportova na svetu. Ideja igranja sporta nalik fudbalu imala je, pored razonode i fizičke spreme, i duhovni smisao, a nekad se završavala i krvavom žrtvom bogovima.

Pravila fudbalske igre su se od tada mnogo promenila, a ovaj sport postao je najpopularniji na svetu. Igra se aktivno na svim kontinentima, premda je u Evropi najkvalitetniji i dalje, i pored toga što su, na primer, Saudijska Arabija transferi u ekspanziji poslednjih godina. 

Starosna granica fudbalera je podignuta jer se danas igrači mnogo više posvećuju telu i oporavku, čak toliko da najstariji aktivni fudbaler ima blizu 60 godina

Pre nego što detaljno objasnimo pravila fudbala, Balkan Bet online kladionica je pripremila sjajne kvote na fudbal. Preporučljivo je prethodno da znate kako se igra tiket za fudbal, kako biste sastavili realan tiket dana ukoliko vam naravno sportsko klađenje pričinjava zadovoljstvo. 

Slot avantura

Tabela pokazuje najpoznatije fudbalske propise

Pravilo

Objašnjenje

Trajanje utakmice

Meč traje 90 minuta, podeljen na dva poluvremena od po 45 minuta. U eliminacionim fazama mogući su produžeci i penali.

Broj učesnika u igri

Svaki tim ima 11 fudbalera (10 igrača + golman). Minimalan broj na terenu je 7.

Izmene igrača

Dozvoljeno je 5 izmena po timu, uz dodatnu zamenu u slučaju potresa mozga.

Sudijska nadoknada

Sudija dodaje vreme na kraj poluvremena zbog prekida igre (povrede, proslave golova, VAR provere).

Dimenzije terena

Nacionalni tereni: širina 45-90m, dužina 90-120m; međunarodni: širina 64-75m, dužina 100-110m.

Dimenzije gola

Gol je širok 7,32m i visok 2,44m, standardizovan za sva takmičenja.

Fudbalska lopta

Obim 68-70 cm, težina 410-450g, pritisak 0,6-1,1 bara.

Pravilo ofsajda

Igrač je u ofsajdu ako je bliži protivničkom golu od poslednjeg defanzivca u trenutku dodavanja lopte.

Penal u fudbalu (Jedanaesterac)

Dosuđuje se za prekršaj u kaznenom prostoru odbrambenog tima. Izvodi se sa 11 metara, samo golman može braniti udarac.

Slobodan udarac

Može biti direktan (gol se može postići odmah) ili indirektan (lopta mora dodirnuti još jednog igrača pre gola).

Pravilo izvođenja slobodnog udarca

Izvodi se sa mesta prekršaja. Svi protivnički igrači moraju biti udaljeni 9,15 metara. Lopta mora biti mirna pre šuta.

Korner umesto autogola

Ako lopta direktno iz slobodnog udarca uđe u sopstveni gol, protivnik dobija pravo na korner, a ne se priznaje autogol.

Uloga glavnog sudije

Sudija primenjuje propise, donosi odluke o prekršajima, kaznama i trajanju meča. Obezbeđuje fer plej i sportsku disciplinu.

Sudije asistenti i njihova uloga

Signaliziraju kada lopta napusti teren, kada je igrač u ofsajdu i kada treba dosuditi kazneni udarac.

Uloga četvrtog sudije

Nadgleda izmene, proverava opremu, pokazuje nadoknadu vremena i prijavljuje nesportsko ponašanje tehničkog osoblja.

Žuti karton

Dodeljuje se za nesportsko ponašanje, taktičke prekršaje, proteste i odugovlačenje igre. Dva žuta znače crveni karton.

Crveni karton

Igrač se odmah isključuje iz igre bez zamene. Dodeljuje se za teške prekršaje, fizičke napade ili namerno igranje rukom u gol-šansi.

VAR tehnologija

Sudijama omogućava pregled spornih situacija u vezi sa golovima, penalima, crvenim kartonima i ofsajdima.

IFAB možda uvodi plavi karton

Predloženo pravilo za privremeno isključenje fudbalera na 10 minuta zbog ozbiljnih prekršaja, ali ne toliko teških za crveni karton.

Kapiteni i sudije

Predložena promena koja bi zabranila svim igračima osim kapitena da prilaze sudiji, pod pretnjom dobijanja žutog kartona.

Stroža pravila za golmane

Golmani ne smeju držati loptu duže od šest sekundi pre nego što je izbace iz igre. Svako prekoračenje rezultira indirektnim slobodnim udarcem.

Predlog za ofsajd u fudbalu

Novi predlog omogućava napadaču da bude u dozvoljenoj poziciji ako je makar delom tela u liniji sa defanzivcem, što povećava broj golova.

Duži produžeci

FIFA i IFAB predlažu produžetke zbog zaustavljanja sata za sve veće prekide, uključujući VAR provere i izvođenje kornera.

Preciznije merenje nadoknade vremena

Po uzoru na Svetsko prvenstvo u Kataru, vreme proslava golova će se dodavati nadoknadi kako bi se smanjilo pasivno trošenje vremena.

Pravilo o poništavanju golova zbog rezervnih igrača

Gol se neće automatski poništavati ako rezervni igrači uđu na teren pre nego što je postignut, osim ako nisu direktno uticali na igru.

Ponašanje golmana kod penala

Nakon ponašanja Emilijana Martineza, FIFA planira zabranu golmanima da ometaju izvođače penala dodirivanjem stativa, mreže ili odlaganjem šuta.

Novi format Lige šampiona

Klasnična grupna faza zamenjena je ligom od 36 timova, čime se povećava broj utakmica i dodatna konkurencija u nokaut fazi.

fudbal-pravila

Dimenzije fudbalskog terena i gola

Dimenzije fudbalskog terena, kao i gola, jasno su propisane, a u nastavku ćemo se posebno dotaći ove dve teme. Dok se fudbalski tereni razliku u predviđenim okvirima, dimenzije golova su uvek iste i nisu promenljiva kategorija.

Dimenzije fudbalskog terena

 

Nadležno telo / Takmičenje

Širina

Dužina

FIFA (nacionalna prvenstva)

45 – 90 m

90 – 120 m

FIFA (međunarodne utakmice)

64 – 75 m

100 – 110 m

UEFA (Liga šampiona – grupna faza)

68 – 75 m

105 – 110 m

Holandija (nacionalna prvenstva)

64 – 69 m

100 – 105 m

Fudbalski teren je pravougaone forme, a njegove dimenzije moraju biti u skladu sa pravilima FIFA i IFAB-a. Dužina terena varira između 90 i 120 metara, dok je širina u rasponu od 45 do 90 metara. Međutim, za međunarodne utakmice propisani su stroži kriterijumi – dužina između 100 i 110 metara, a širina od 64 do 75 metara.

Širi teren omogućava efikasniju ofanzivnu igru i teže se brani jer je, logično, prostor veći, što odgovara igračima koji igraju napadačke pozicije u fudbalu. Nasuprot tome, uži tereni omogućavaju zbijanje redova i jaču defanzivnu liniju, te su pogodniji za ekipe koje forsiraju odbrambeni stil igre, pogotovu kada igraju protiv najskupljih fudbalskih timova na svetu.

Zanimljivo je da su tradicionalno dimenzije terena bile izražene u jardima, s obzirom na britansko poreklo fudbala. Na primer, penal se ne izvodi sa tačno 11 metara, već sa 12 jardi, što iznosi 10,97 metara. 

Iako se danas većina fudbalskih saveza prebacila na metrički sistem, zemlje engleskog govornog područja i dalje koriste jarde, čak i u Premijer ligi, te je i sam Fantasy Premijer liga još unikatniji zbog te činjenice.

Na terenu se jasno razlikuju uzdužne linije (aut-linije) i kraće poprečne linije (gol-linije). Uzdužne linije uvek moraju biti duže od gol-linija, a na sredini gol-linije postavljeni su golovi. 

Prema pravilima, okvir gola čine dve stative povezane prečkom dužine 7,32 metra, dok je visina gola 2,44 metra. Mreža, iako danas sastavni deo fudbalskog gola, nije obavezna po pravilima igre.

Kazneni prostor, poznat i kao šesnaesterac, nalazi se ispred svakog gola. Ovaj prostor se obeležava paralelnim linijama dužine 16,5 metara koje su povezane poprečnom linijom. Ako igrač napravi prekršaj u ovom prostoru koji bi inače bio kažnjen slobodnim udarcem, protivnik dobija pravo izvođenja jedanaesterca.

A ako se pitate koji su najveći stadioni na svetu, odgovor je: Marakana (Rio de Žaneiro), Vembli (London), Kamp Nou (Barselona), Santjago Bernabeu (Madrid), Old Traford (Mančester). U Srbiji to su stadioni Crvene zvezde (“Rajko Mitić”, popularna “Marakana”) i Partizanov stadion JNA.

Dimenzije fudbalskog gola

Element gola

Dimenzija

Širina gola

7,32 m

Visina gola

2,44 m

Dimenzije fudbalskih golova su precizno definisane kako bi se osigurala doslednost i pravednost igre u svim takmičenjima. Standardna širina gola iznosi 7,32 metra, dok je visina 2,44 metra

Ove mere su zvanično usvojene još u 19. veku i od tada nisu menjane, čime su postale univerzalni standard fudbalske igre.

Interesantno je da nikada nije zvanično objašnjeno zašto je upravo ova širina odabrana, ali jedno od tumačenja kaže da su originalna fudbalska pravila prilagođena proporcijama terena i broju učesnika na terenu. U teoriji, svih 11 igrača jednog tima moglo bi da se postavi duž gol-linije širine 7,32 metra.

Ovaj standard je prvi put precizno definisan 1875. godine, kada je prečka postavljena na visinu od 2,44 metra, a širina gola fiksirana na 7,32 metra. Ove dimenzije primenjuju se u svim zvaničnim fudbalskim takmičenjima širom sveta.

dimenzije-fudbalskog-terena

Dimenzije fudbalske lopte i sveopšta specifikacija

Osobine lopte

Lopta veličine 5

Lopta veličine 4

Kategorija kvaliteta

FIFA Approved

FIFA Inspected

Težina

420 - 445 g

410 - 450 g

Obim

68.5 - 69.5 cm

63.5 - 66 cm

Pritisak

0.8 bara

0.8 bara

Sfernost

Maks. odstupanje 1.5%

Maks. odstupanje 2%

Gubitak pritiska

Maks. 20% za 72h

Maks. 25% za 72h

Apsorpcija vode

Maks. 15%

Maks. 20%

Odskok na 20°C

135 - 155 cm

125 - 155 cm

Odskok na 5°C

Min. 125 cm

Min. 115 cm

Test izdržljivosti

2.000 šuteva bez oštećenja šavova i ventila

2.000 šuteva bez oštećenja šavova i ventila

Odstupanje u obliku

Maks. 1.5 cm

Maks. 1.5 cm

Promena pritiska

Maks. 0.1 bar

Maks. 0.1 bar

Fudbalska lopta mora ispunjavati stroge standarde kako bi se koristila u zvaničnim takmičenjima. Veličina, težina, obim i pritisak su ključni parametri koji određuju njenu upotrebljivost. 

Standardna lopta veličine 5 koristi se na profesionalnim mečevima, dok je lopta veličine 4 namenjena mlađim kategorijama i rekreativnoj igri. Ovu, kao i manje veličine 2 i 3 dozvoljavaju i propisuju futsal pravila.

Zvanične lopte prolaze rigorozne testove kako bi se osigurala njihova otpornost na vremenske uslove, zadržavanje oblika i kontrolisani odskok. 

Takođe, FIFA postavlja specifične zahteve za apsorpciju vode, sfernost i gubitak pritiska, osiguravajući da lopte zadovolje visok nivo kvaliteta i trajnosti.

Koliko igrača ima u fudbalu tokom meča?

Svaki fudbalski tim na početku ima 11 igrača (10 fudbalera plus golman). To je ukupno 22 igrača na terenu, plus svaki tim ima pravo na izmene odnosno zamenu onim igračima koji sede na klupi.

kartoni-za-sudije

Izmene u fudbalu

Dozvoljene izmene u fudbalu decenijama su stajali na koti tri. Tačnije od 1995, a pre toga do 1988. bilo je dozvoljeno samo dve. Sve ranije sezone od 1988. dozvoljavale su samo jednu izmenu.

No, od sezone 2022/23 Međunarodni bord u Dohi proširio je ovo pravilo. Od tada je zvanično dozvoljeno pet izmena.

Dodatna zamena moguća je ukoliko neko dobije potres mozga na terenu. Tada i protivnički tim ima pravo na dodatnu izmenu.

Fudbalska oprema za igrače i sudije

Fudbalska oprema je ključni element igre, jer pruža igračima neophodnu zaštitu i omogućava im slobodno kretanje tokom meča. Propisi jasno definišu minimalnu opremu koju svaki igrač i sudija mora nositi, dok dodatni rekviziti mogu biti dozvoljeni u zavisnosti od takmičenja.

Oprema za fudbalere

Osnovna oprema fudbalera sastoji se od:

  • Dresa – svaki igrač mora nositi dres koji jasno prikazuje broj na leđima, a boje tima moraju biti prepoznatljive.
  • Šortsa – kratke pantalone su obavezan deo opreme, dok su dodatne zaštitne helanke dozvoljene ako su iste boje kao šorts.
  • Štucni – dugačke čarape prekrivaju kostobrane i pružaju dodatnu zaštitu.
  • Kostobrana – obavezan zaštitni deo opreme koji smanjuje rizik od povreda potkolenice.
  • Kopački – prilagođene su različitim podlogama, a njihov dizajn obezbeđuje optimalno prianjanje i kontrolu kretanja.

Golmani se razlikuju od ostalih po specifičnoj opremi. Osim dresa drugačijih boja, često koriste rukavice radi boljeg hvatanja lopte, a neki nose i zaštitne kape kako bi umanjili odsjaj sunca ili reflektora. 

Iako nisu obavezne, rukavice su neizostavan deo opreme kod većine golmana, a ako vas čuvari mreže posebno zanimaju, podsetite se ko su najbolji golmani svih vremena.

Dodatni rekviziti kao što su nakit, satovi ili bilo kakvi dodaci koji mogu ugroziti bezbednost strogo su zabranjeni. Igračima koji imaju probleme sa vidom dozvoljene su posebne sportske naočare, dok su klasične dioptrijske naočare zabranjene zbog rizika od povreda.

Oprema za fudbalske sudije

Fudbalske sudije imaju jasno propisanu opremu koja im pomaže u obavljanju dužnosti na terenu. Tradicionalno, sudije su nosile crnu opremu, ali se poslednjih godina sve češće koriste dresovi u različitim bojama kako bi se lakše razlikovali od igrača na terenu.

Osnovna sudijska oprema uključuje:

  • Dres sa džepovima – u prednjem džepu najčešće se nalaze žuti i crveni karton, kao i beleska za zapisivanje opomena i drugih važnih informacija tokom meča.
  • Šorts i štucne – slični su igračkoj opremi, ali su u boji koja odgovara dresu sudije.
  • Pištaljka – najvažniji alat svakog sudije, koristi se za signalizaciju prekršaja, prekida igre i drugih ključnih odluka.
  • Sat – neophodan za merenje vremena i praćenje trajanja utakmice, često dolazi u vidu sportskog ručnog časovnika.

Pored osnovne opreme, sve češće se koristi i sportski sprej, koji sudije koriste za obeležavanje pozicije izvođenja slobodnih udaraca i postavljanja odbrambenog zida na propisanu udaljenost. Sprej pomaže u preciznijem sprovođenju propisa i povećava fer plej na terenu.

nova-pravila-ofsajda-u-fudbalu

Koliko traje fudbalska utakmica?

Trajanje fudbalske utakmice iznosi 90 minuta ukupno. Igraju se dva poluvremena po 45 minuta, a između je pauza od 15 minuta kada svi idu u svlačionicu. Pošto se dešavaju situacije koje zahtevaju da se nadoknadi vreme, skoro uvek postoji i zaustavno vreme na kraju prvog poluvremena, i na kraju meča.

U eliminacionim fazama, ako je rezultat nakon regularnih 90 minuta nerešen, igraju se produžeci – dva puta po 15 minuta. Ako i posle dodatnog vremena rezultat ostane izjednačen, pitanje pobednika rešava se izvođenjem jedanaesteraca.

Pravila fudbalske igre koja bune laike

U ovoj sekciji obradili smo pravila ofsajda, penal (jedanaesterac), kao i slobodan udarac.

Pravila ofsajda u fudbalu

Najkraće rečeno, reč je o nedozvoljenoj poziciji fudbalera. Ako vas zanima da saznate više, pogledajte detaljno objašnjenje ofsajd pravila u fudbalu.

Penal u fudbalu – Pravila i izvođenje

Penal, poznat i kao kazneni udarac ili jedanaesterac, dosuđuje se kada odbrambeni igrač u svom kaznenom prostoru napravi prekršaj koji bi inače bio kažnjen direktnim slobodnim udarcem, uključujući igranje rukom ili faul nad protivnikom. 

Ova situacija protivničkoj ekipi pruža priliku da sa 11 metara izvede udarac ka golu, bez prepreka osim golmana.

Izvođenje penala podrazumeva da se:

  • Lopta postavlja na belu tačku udaljenu 11 metara od gola.
  • Svi igrači, osim izvođača i golmana, nalaze izvan kaznenog prostora i najmanje 9,15 metara udaljeni od lopte.
  • Golman mora držati gol-linije dok lopta ne bude udarena, ali može pomerati noge u stranu.
  • Izvođač mora striktno držati namere da će šutirati loptu napred na gol.

Ako penal bude dosuđen u poslednjim trenucima utakmice, sudija može produžiti meč dok se ne izvede udarac i završi akcija.

Prekršaji pri izvođenju penala:

  • Ako igrač prekrši pravilo (npr. utrči u kazneni prostor pre udarca), penal se ponavlja ili dodeljuje indirektan slobodan udarac zavisno od okolnosti.
  • Ako golman napusti gol-liniju pre šuta i lopta ne završi u golu, udarac se ponavlja.
  • Ako izvođač penala igra loptom drugi put pre nego što je dotakne drugi igrač, protivnička ekipa dobija indirektan slobodan udarac.

Penali za određivanje pobednika kod nerešenog rezultata u eliminacionoj fazi:

  • Svaka ekipa izvodi po pet penala, a pobednik je tim koji postigne više golova.
  • Ako je rezultat i dalje izjednačen, penali se izvode po principu "prva promašena šansa gubi".
  • Svi igrači moraju izvesti penal pre nego što se izvođači ponavljaju.

Penali su jedan od najnapetijih trenutaka u fudbalu, često odlučujući o pobedniku meča ili celog takmičenja.

Slobodni udarci u fudbalu

Slobodan udarac je način na koji se igra nastavlja nakon prekršaja. Ova situacija omogućava timu koji nije načinio prekršaj da izvede udarac sa mesta na kojem je došlo do prekršaja. Postoje dva tipa slobodnih udaraca – direktni i indirektni

Iz direktnog može se postići gol bez da lopta dodirne drugog, dok je kod indirektnog potrebno da lopta pre izvođenja udarca dodirne još nekog.

Sudija dodeljuje slobodan udarac ekipi koja nije načinila prekršaj. Prekršaji koji najčešće rezultiraju slobodnim udarcem uključuju grubo igranje, igranje rukom (osim ako je golman u svom kaznenom prostoru), saplitanje ili guranje protivnika. 

Ako se prekršaj dogodi unutar kaznenog prostora tima koji se brani, tada se umesto slobodnog udarca dosuđuje kazneni udarac (penal odnosno jedanaesterac).

Izvođenje slobodnog udarca

Slobodan udarac se izvodi sa tačke na kojoj je prekršaj načinjen, osim u situacijama kada je prekršaj učinjen u kaznenom prostoru tima koji napada – u tom slučaju, udarac se može izvesti sa bilo kog mesta unutar tog prostora. Pre nego što igrač izvede slobodan udarac, lopta mora biti potpuno mirna.

Igrači protivničkog tima moraju se nalaziti najmanje 9,15 metara od lopte sve dok ona ne bude šutnuta. Međutim, u nekim situacijama izvođač može brzo izvesti slobodan udarac i pre nego što se svi protivnički igrači udalje, kako bi iskoristio element iznenađenja.

Bizarno fudbalsko pravilo – korner umesto autogola

Iz slobodnog udarca moguće je direktno postići gol, ali samo u protivnički gol. Ako se dogodi da lopta iz slobodnog udarca uđe u sopstveni gol, što je veoma retka situacija, umesto da bude priznat autogol, protivnička ekipa dobija pravo na korner

Takođe, tokom izvođenja ovog udarca može se dosuditi ofsajd, ukoliko igrač napadačkog tima primi loptu u nedozvoljenoj poziciji.

Tehnike izvođenja slobodnog udarca

Izvođenje slobodnih udaraca postalo je vremenom jedna od najatraktivnijih veština u fudbalu. Majstori u ovom segmentu šutiraju jako i precizno, a krasi ih sjajan osećaj za gol.

Tehnika izvođenja udarca zasniva se na zakonima fizike i aerodinamike. Kada igrač šutira loptu, on joj prenosi energiju koja može biti usmerena direktno ili sa efektom, stvarajući rotaciju lopte u vazduhu. Ako se lopta šutira sa bočne strane, ona dobija efekat rotacije koji menja njen pravac kretanja u vazduhu. Ovaj fenomen omogućava izvođaču da precizno zaobiđe "živi zid" i plasira loptu u gol.

Neki od najboljih izvođača slobodnih udaraca poznati su po specifičnim tehnikama, poput "knuckleball" udarca, gde lopta nema rotaciju, već menja pravac u letu, što otežava intervenciju golmana.

Slobodni udarci su često ključni trenuci u utakmicama, jer mogu doneti gol iz prekida i vođstvo čak i kada je igra tima u polju loša.

pravila-ofsajda-u-fudbalu

Fudbalski sudija i njegovi zadaci

Fudbalski sudija i njegov tim rade ono što je nezahvalno i nimalno naivno – dele pravdu. Kako god da sude, uvek će biti nekog ko će zamerati ovu ili onu odluku. Ipak, kvalitet i doslednost se uvek prepoznaju i cene.

Uloga glavnog sudije

Fudbalski sudija igra ključnu ulogu u održavanju fer-pleja i pravilnog toka igre, oslanjajući se na svoje znanje, iskustvo i sposobnost donošenja brzih i tačnih odluka. 

Njegova dužnost nije samo da sprovodi pravdu, već i da obezbedi da utakmica protiče bez incidenata i nesportskih ispada. Odluke koje donese moraju biti dosledne. Mora da stoji iza njih. Svako popuštanje može narušiti integritet igre. 

Nesankcionisani prekršaji, previše blage disciplinske mere ili previdi mogu uvesti nesigurnost kod njega, a to brzo oseća i publika i igrači, koji neretko pokušavaju to da zloupotrebe za svoju i dobrobit svog tima.

Precizna procena situacija i dosledna primena propisa osiguravaju da fudbalska utakmica ostane sportsko nadmetanje, a ne prostor za konflikte i incidente. Siguran sudija se ne ističe, već nenametljivo reguliše igru i usmerava je u skladu sa pravilima. 

Na primer, u utakmici Juventusa i Rome 2022. Kristijano Ronaldo, večita zvezda FK Real Madrida (za ljubitelje španskog fudbala prezanimljiva tema biće i svi fudbalski klubovi iz Madrida) gde je najuspešnije igrao, hteo je da uzme sat sudiji jer nije verovao rečima arbitra da se sat nije oglasio da je lopta prešla gol-liniju prilikom Portugalčevog udarca u prečku. Sudija je ostao dosledan i nije mu dao sat.

On rukovodi utakmicom ne samo kroz kaznene mere već i kroz kontrolu ponašanja igrača na ali i van terena (na klupi), poštujući propozicije takmičenja i odluke fudbalskih organizacija. 

Nadzor suđenja, iako koristan za očuvanje kvaliteta sudijskih odluka, ne bi smeo prerasti u spoljne pritiske koji remete nepristrasnost. Posmatrači suđenja treba da budu čuvari zakonitosti, a ne sudije iz senke koje svojim procenama utiču na tok i razvoj karijera onih koji vode utakmice.

Sudije asistenti i njihova uloga

Sudije asistenti imaju ključnu funkciju u održavanju regularnosti utakmice, pomažući glavnom sudiji u donošenju odluka. Njihova zaduženja uključuju:

  • Signaliziranje kada lopta u potpunosti napusti teren i određivanje kojoj ekipi pripada izvođenje auta, kornera ili gol-udara.
  • Obeležavanje ofsajd situacija kada igrač primi loptu u nedozvoljenoj poziciji.
  • Obaveštavanje glavnog sudije o zahtevima za izmenu igrača.
  • Praćenje izvođenja kaznenog udarca – da li je golman napustio gol-liniju pre udarca ili da li je lopta prešla liniju gola.
  • U slučaju da postoje dodatni asistenti, oni zauzimaju poziciju u liniji sa tačkom izvođenja penala kako bi obezbedili što preciznije donošenje odluka.

Osim ovih zadataka, sudije asistenti mogu biti uključeni u proces zamene igrača, kao i u održavanje propisane razdaljine od 9,15 metara između igrača tokom prekida igre.

Uloga četvrtog sudije

Četvrti sudija ima posebnu funkciju u organizaciji utakmice i podršci glavnim sudijama. Njegove dužnosti obuhvataju:

  • Pomoć u proceduri izmena, osiguravajući da se izmene odvijaju u skladu sa pravilima.
  • Proveru opreme pre ulaska na teren kako bi se izbegli potencijalni prekršaji.
  • Kontrolu povratka fudbalera u igru nakon povreda ili privremenih izlazaka, vodeći računa o signalima glavnog sudije.
  • Nadgledanje lopti koje se koriste tokom utakmice i njihovu eventualnu zamenu u slučaju oštećenja.
  • Prikazivanje minimalne nadoknade vremena na kraju svakog poluvremena i produžetaka, prema odlukama glavnog sudije.
  • Prijavljivanje neprimerenog ponašanja bilo kog člana tehničkog osoblja ili igrača na klupi.

Uloga dodatnih članova sudijskog tima

Pored glavnog i pomoćnih sudija, u nekim utakmicama mogu biti angažovani i dodatni sudijski asistenti, kao i rezervni asistent. Njihova primarna odgovornost je podrška u donošenju odluka i nadgledanje dešavanja na terenu iz različitih uglova, posebno u situacijama koje su van vidnog polja glavnog arbitra.

Ukoliko dođe do incidenata ili ozbiljnih prekršaja koje glavni sudija ne može da vidi, asistenti su dužni da obaveste nadležne organe i podnesu zvanične izveštaje. Takođe, njihova uloga može uključivati proveru uslova na terenu pre početka utakmice, evidenciju o prekidima, vremenu igre i nesportskom ponašanju.

Propozicije takmičenja moraju jasno definisati ko može preuzeti ulogu glavnog sudije u slučaju da on nije u mogućnosti da završi utakmicu. Najčešće, tu dužnost preuzima četvrti sudija ili jedan od asistentskih sudija sa najviše iskustva.

Kartoni za sudije – Žuti i crveni karton u fudbalu

Kazneni kartoni predstavljaju ključni deo disciplinskog sistema u fudbalu, omogućavajući sudijama da jasno i univerzalno komuniciraju odluke o sankcionisanju igrača. Njihova svrha je da opomenu ili isključe igrače, trenere ili članove stručnog štaba koji prekrše pravila igre. 

Sudija pokazuje karton iznad glave kako bi svi igrači, publika i zvaničnici na terenu jasno razumeli donesenu odluku. Najčešće korišćeni kartoni su žuti, koji označava opomenu, i crveni, koji znači momentalno isključenje sa utakmice.

Ovaj sistem uveden je tek 1970. godine, kada su prvi put korišćeni na Svetskom prvenstvu u Meksiku. Pre toga, arbitri su verbalno upozoravale igrače, što je često izazivalo nesporazume, posebno zbog jezičkih barijera u međunarodnim takmičenjima. 

Inicijativu za uvođenje kartona pokrenuo je engleski sudija Kenet Džordž Aston, koji je nakon utakmice Engleske i Argentine na Svetskom prvenstvu 1966. primetio konfuziju u vezi sa sudijskim odlukama. 

Inspirisan sistemom boja na semaforima – žutom kao signalom za oprez i crvenom kao znakom za zaustavljanje – predložio je da se isti princip primeni i u fudbalu, čime je unapređena disciplina i jasnoća u donošenju sudijskih odluka.

Žuti karton u fudbalu

Žuti karton se dodeljuje igračima koji naprave ozbiljniji prekršaj, ali ne u meri da budu odmah isključeni iz igre. 

Neki od razloga za dodeljivanje žutog kartona uključuju:

    • Nesportsko ponašanje (provokacija, simuliranje prekršaja, ometanje igre rukama)
    • Uporno kršenje pravila igre (česti faulovi ili taktički prekršaji)
    • Odugovlačenje igre jer vreme radi za vas (izvođenje auta, slobodnog udarca ili kornera)
    • Namerno nepropisno izvođenje prekida (nepoštovanje udaljenosti kod slobodnog udarca)
  • Protestovanje i agresivna komunikacija sa sudijom

Ako igrač tokom utakmice dobije dva žuta kartona, automatski dobija crveni karton i mora napustiti teren, dok njegova ekipa nastavlja meč sa igračem manje. Pravilo automatskog isključenja posle dva žuta kartona zvanično je uvedeno 1991. godine.

Crveni karton u fudbalu

Crveni karton označava najstrožu kaznu u fudbalu i znači da igrač mora odmah napustiti teren, bez prava na zamenu. Ovo značajno menja dinamiku igre, jer njegov tim ostaje sa jednim igračem manje do kraja meča. 

Razlozi za dodeljivanje crvenog kartona uključuju:

  • Brutalne startove koji ugrožavaju protivničkog igrača
  • Fizički napad ili ozbiljne uvrede prema protivnicima, sudijama ili drugim učesnicima utakmice
  • Namerno igranje rukom koje sprečava očigledan gol
  • Nesportsko ponašanje ekstremne prirode (pljuvanje, udaranje, agresivni sukobi)

Igrači koji dobiju crveni karton mogu biti suspendovani za naredne utakmice, u zavisnosti od težine prekršaja. Takođe, članovi stručnog štaba i rezervni igrači na klupi mogu dobiti crveni karton za neprimereno ponašanje, nakon čega moraju napustiti tehničku zonu.

VAR u fudbalu – šta je i kako funkcioniše?

Šta je VAR u fudbalu pitaju se svi oni koji se tek upoznaju sa novim pravilima, s obzirom da je ovo pravilo u opštu upotrebu ušlo tek na Svetskom prvenstvu 2018. ili one starije generacije koje ne prate redovno fudbal više.

VAR tehnologija u fudbalu uvedena je kako bi se faktor ljudske greške sveo na minimum. To se postiže proverom snimaka visoke rezolucije kod svih sumnjivih situacija na terenu kada delioci pravde imaju dilemu.

Nova i potencijalna fudbalska pravila

Nova pravila u fudbalu tema su oko koje se raspravlja od 2022. godine. Njihov cilj je veća produktivnost na terenu i smanjivanje uticaja mogućih incidenata na sam tok meča. 

 

Pobrojaćemo najvažnije nove propise koja se spremaju da budu uvedena ili su već ozvaničena, i koji će nesumnjivo uticati da se najveći rekordi u fudbalu i dalje unapređuju.

IFAB uvodi plavi karton – Kazna od 10 minuta van igre

IFAB, telo koje donosi i menja pravila fudbala, raspravlja o uvođenju plavog kartona kog, na primer, poznaju pravila rukometa od 2016. godine. 

Za razliku od crvenog, koji znači isključenje do kraja meča, i žutog, koji je samo opomena, plavi karton bi fudbalera slao na 10-minutnu suspenziju

FIFA je početkom februara 2024. demantovala njegovo uvođenje, ali će ovo pravilo biti jedno od glavnih tema sastanka IFAB-a.

Samo kapiteni mogu razgovarati sa sudijama

Još jedna promena koja bi mogla prilično da promeni fudbalsku dinamiku jeste ograničenje komunikacije sa sudijama. 

Predlog IFAB-a je da samo kapiteni ekipa imaju pravo da se obraćaju arbitru, dok bi ostali igrači za svaki pokušaj prilaska mogli dobiti žuti karton. Ova mera je zamišljena da smanji pritisak na sudije i osigura veću disciplinu na terenu.

Stroža pravila za golmane

IFAB takođe razmatra striktniju primenu pravila prema kojem golmani ne smeju držati loptu duže od šest sekundi pre nego što je izbace iz poseda. 

Premda ovo pravilo formalno postoji, retko se primenjuje u praksi. Predlog je da se za svako prekoračenje dosudi indirektan slobodan udarac za protivnički tim.

Ofsajd revolucija – Napadači u prednosti

Jedna od najvećih promena mogla bi se dogoditi u vezi sa ofsajd pravilom. Arsen Venger, direktor FIFA za globalni fudbalski razvoj, predložio je da igrač može biti u dozvoljenoj poziciji čak i ako je jedan deo njegovog tela u liniji sa defanzivcem. 

Ovim pravilom bi se omogućila veća prednost napadačima, što bi potencijalno dovelo do više golova i atraktivnije igre. Šta na to kaže naš nekada najcenjeniji sudija Milorad Mažić, čovek koji je sudio finale Lige šampiona, koga mnogo cene i najbolji srpski fudbaleri?

FIFA sada već radi na automatskom ofsajdu, ja sam u tom njihovom projektu bio i znam kako funkcioniše. To je već prvi put primenjivano na Svetskom klupskom prvenstvu u Džedi u decembru. Ne poluautomatski ofsajd, nego automatski. Praktično, ljudski faktor ne treba ni da postoji.

U poluautomatskom ofsajdu, vama su konektovani čip u lopti i mapirano je telo igrača sa 80 i ne znam koliko tačaka. VAR što se toga tiče više ne postoji. Ta slika se, videli ste tamo, kao na EKG, to su iz kriketa preneli, gde je lopta. Pominjao sam to u prethodnih par godina, ja se bojim, ali se nadam da neće biti tako. Ta amerikanizacija fudbala, jer fudbal pripada svom izvoru, pa da li je to Južna Amerika ili Evropa. Ali, sa novim izmenama i pravilima, da ne idem daleko, ali od 1. juna, vi sada ako se desi u toku utakmice sudar glavama, vi imate pravo na sedam izmena u 90 minuta. Ja se samo bojim da u narednom periodu ne bude 11 izmena. U fudbalu je taj uticaj ogroman, fudbal je veliki biznis to se svi slažemo, ali nadam se da ta amerikanizacija neće pokvartiti pravu esenciju igre.

Ali da se vratim na ovu konekciju čipa i fudbalera, tu ne postoji ono što lige primenjuju jer ne postoji poluautomatski ofsajd, pa vi morate da nađete momenat kada je igrač odigrao loptu.

U pravilima fudbalske igre jasno piše, i to je tako bilo oduvek, da je igrač u ofsajd položaju ako je i jedan milimetar ispred, a da je to bilo notirano na terenu iako je to teško videti ljudskim okom. Ali, sada sa tehnologijom se to vidi.

Ako se vratimo na to da smo u 48 utakmica imali 24 VAR intervencije, onda bi sasvim drugi rezultati bili. Ovde nije VAR detektovao situaciju kada je Joviću poništen gol (u duelu sa Švajvarskom, prim.aut.), detektovan je na terenu, a VAR ga je samo potvrdio”, rekao je Mažić za Euro specijal Sportlajta 2024. godine.

Produžeci mogu trajati i preko 100 minuta

Još jedna važna tema biće trajanje utakmica. FIFA i IFAB žele da minimiziraju vreme "mrtve igre", pa postoji predlog da se vreme zaustavlja za sve veće prekide, uključujući VAR provere, izvođenje kornera, faulove i druge sudijske intervencije. 

Ovo bi moglo rezultirati značajnim produženjem mečeva, čak i do dva i po sata.

Preciznije merenje nadoknade vremena

Nastavljajući praksu sa Svetskog prvenstva u Kataru, IFAB predlaže dodatne mere kako bi se obezbedilo precizno dodavanje vremena provedenog u proslavama golova. 

Cilj je da se smanji pasivno trošenje vremena i osigura da se svaki minut aktivne igre računa.

Poništavanje golova zbog rezervnih fudbalera

Nakon kontroverznog incidenta na finalu Svetskog prvenstva 2022, gde su rezervni igrači Argentine ušli na teren pre nego što je Lionel Mesi, rekorder kada su u pitanju osvajači Zlatne lopte, postigao gol, IFAB predlaže precizniju regulaciju. 

Novi predlog nalaže da se gol neće automatski poništavati ukoliko igrači sa klupe nisu direktno uticali na igru.

Golmani pod lupom – Kraj provokacija kod penala

Nakon kontroverznog ponašanja Emilijana Martineza tokom Svetskog prvenstva, FIFA i IFAB planiraju da uvedu strože mere protiv golmanskih psiholoških trikova

Golmani neće smeti da ometaju izvođače penala dodirivanjem stativa, mreže ili odlaganjem izvođenja udarca.

Novi format Lige šampiona od sezone 2024/2025

Uz promene pravila u fudbalu, UEFA je uvela novi format Lige šampiona. Klasična grupna faza zamenjena je ligom od 36 timova.  Ovaj format donosi više utakmica, veću konkurenciju i dodatnu neizvesnost u borbi za nokaut fazu. 

U premijernom izdanju ovog formata imali smo prilike da gledamo Crvenu zvezdu, koja je uspela da osvoji 6 bodova pod trenerskom palicom Vladana Milojevića, čoveka koji je Večite derbije učinio “običnim” utakmicama zbog superiornosti crveno-belih od 2017. godine. 

Ako i vi volite najjače klupsko takmičenje na svetu, pogledajte sjajne kvote na Ligu šampiona i zabavite se – uz malo sreće ostvarićete i lepe dobitke.

A kada već govorimo o novom formatu klupskog takmičenja, zgodno je spomenuti i mlado reprezentativno takmičenje – Liga nacija, koje menja nevažne prijateljske utakmice.

Više o ovom formatu i ostalim temama, kao što su “Najstariji fudbalski klub u Srbiji i na svetu” ili “biografija Luisa Nazarija Ronalda”, možete pročitati na Balkan Bet blog sekciji.

Ko je izmislio fudbal

Fudbal, u obliku kakav danas poznajemo, razvijen je u Engleskoj 1863. kada su postavljena prva zvanična pravila igre. Značajnu ulogu igrali su i fudbalski klubovi iz Londona, tako da se na pitanje ko je izmislio fudbal može odgovoriti ukratko – Englezi.


Na kraju vam predlažemo, ako ste se zasitili fudbalskih tema, odigrajte brojne interesantne slot igre ili igre na sreću uživo, a u našoj ponudi imamo i klađenje na Esports.


Pristupom, daljim korišćenjem ili navigacijom kroz ovaj sajt Vi prihvatate da ćemo mi koristiti određene kolačiće pretraživača (cookies ) i potvrđujete da imate preko 18 godina. BalkanBet ne koristi kolačiće koji ometaju Vašu privatnost, već samo one koji će Vam olakšati korišćenje sajta i poboljšati korisničko iskustvo.