LeBron James - biografija, klub i titule
LeBron James (Lebron Džejms) je najbolji košarkaš na svetu ako gledamo aktivne igrače, ali se u poređenju sa Majklom Džordanom i dalje vodi polemika ko je najbolji košarkaš sveta. Svakako, King James je najbolji strelac u istoriji NBA lige.
Igrao je za Klivlend Kavalirsi, u dva mandata (od 2003. do 2010. i ponovo od 2014. do 2018.), kao i za Majami Hit (od 2010. do 2014). Od 2018. nastupa za Los Anđeles Lejkerse.
LeBron Džejms ima ukupno 4 NBA titule, koje je osvojio 2012, 2013, 2016. i 2020. godine. On je takođe bio 4 puta MVP regularne sezone, i to 2009, 2010, 2012. i 2013. godine.
Balkan Bet kladionica pripremila je zanimljiv blog tekst o Lebronu Džejmsu, ocu troje dece, njegovoj biografiji, klubovima i titulama. Pre nego što krenete da čitate, analizirajte koji su sve aktuelni realni tiket dana koje vam dajemo besplatno svakog dana, a tu je i bonus bez depozita.
Takođe, za ljubitelje sporta između dva obruča imamo i sjajne NBA kvote za sezonu 2024/25, kvote za osvajanje NBA lige, kao i generalno kvote košarka i hendikep u košarci, a neizostavne su i Evroliga kvote (kao i Evroliga fantasy)uz koje ćete gledanje košarkaških utakmica podići na viši nivo.
Datum |
Bitni momenti “Kralja Džejmsa” |
26. jun 2003. |
Draftovali ga Klivlend Kavalirsi kao prvog pika. |
30. oktobar 2003. |
Debituje sa 18 godina protiv Sakramento Kingsa, zabeleživši 25 poena, devet asistencija, šest skokova i četiri ukradene lopte. |
20. februar 2005. |
Debituje na Ol-star utakmici, gde će do sada zabeležiti 19 nastupa. |
7. jun 2007. |
Prvi nastup u finalu NBA lige za Klivlend, gde je poražen od San Antonio Sparsa. |
24. avgust 2008. |
Osvojio olimpijsko zlato sa SAD na Igrama u Pekingu. |
4. maj 2009. |
Osvojio prvu od četiri MVP titule u regularnoj sezoni. |
8. jul 2010. |
Prelazi u Majami Hit, opet je MVP NBA lige. |
21. jun 2012. |
Osvojio prvu titulu sa Hitom, treći put MVP. |
12. avgust 2012. |
Osvojio drugo olimpijsko zlato na Igrama u Londonu. |
20. jun 2013. |
Postaje uzastopni NBA šampion sa Hitom, 4. MVP. |
11. jul 2014. |
Vraća se u Klivlend posle četiri sezone u Majamiju. |
19. jun 2016. |
Osvojio titulu sa Klivlendom, i to posle zaostatka od 3-1 u pobedama protiv Golden Stejt Voriorsa. |
9. jul 2018. |
Potpisuje za Los Anđeles Lejkerse. |
11. oktobar 2020. |
Osvojio četvrtu NBA titulu pobedom nad Majami Hitom. |
8. februar 2023. |
Prelazi Karima Abdula Džabara i postaje najbolji strelac svih vremena u NBA. |
10. avgusta 2024. |
Osvojio olimpijsko zlato na Olimpijadi 2024. godine, postavši najstariji košarkaš koji predstavlja Sjedinjene Američke Države. |
2024/25 sezona |
Zaigrao sa sinom za Los Anđeles Lejkerse. |

Lebron James – detinjstvo, škola, košarka i NFL
LeBron Džejms je rođen 30. decembra 1984. godine u Akronu, Ohio. Njegova majka, Glorija Marija Džejms, imala je samo 16 godina kada ga je rodila.
Ona tvrdi da je imala "slučajni seks" sa Entonijem Meklajndom, ocem NBA legende, koji je višestruki prestupnik i diler droge. Njegov otac nije učestvovao u odrastanju malog Lebrona. Mnogo godina kasnije, u svojoj 11. NBA sezoni, Lebron je napisao:
„Znaš, tata, iskreno, ne poznajem te. Nemam pojma ko si, ali deo razloga za to ko sam danas si ti. Ono što me pokreće — tvoje odsustvo — je jedan od razloga zašto sam postao to što jesam. To je deo razloga zašto želim aktivno da se uključim u svoje poduhvate... Da budem u poziciji da omogućim ljudima oko sebe da rastu, što možda ne bi bilo moguće da sam imao oba roditelja, dve sestre, psa i ogradicu, razumeš?”
Dok je bio mali, njegova porodica je prolazila kroz teške trenutke, često se seleći iz stana u stan u različitim delovima Akrona, a njegova majka se trudila da pronađe stabilan posao.
Sa samohranom majkom i odsutnim ocem, Džejms je odrastao bez figure oca. Često je izostajao iz škole i noću ostajao budan gledajući televiziju.
Kada je Džejms izostao 82 puta od 160 dana u četvrtom razredu, Glo je shvatila da mora pronaći stabilnije okruženje za svog rastućeg sina, verujući da mu ne može obezbediti ono što mu je potrebno.
Shvativši da bi LeBronu bilo bolje u stabilnijem porodičnom okruženju, Glorija mu je omogućila da se preseli kod porodice Frenka Vokera, trenera američkog fudbala za mlade, koji ga je uveo u svet košarke kada je LeBron imao devet godina.
Frank Voker je postao njegov “pravi” otac i uveo ga je u svet košarke. U dvorištu Vokera, koji su ga udomili, mladi Lebron je vežbao košarku.
U petom razredu Džejms je počeo da igra organizovanu košarku, a kasnije je postao član amaterskog tima Šuterske zvezde severoistočnog Ohaja, u okviru Amaterske atletske unije. Promenio je svoj život i u petom razredu nije propustio nijedan dan škole.
U šestom razredu Glorija se premišljala da se preseli u Njujork, ali su Vokerovi insistirali da ostane, obezbedivši joj stalni stan.
Džejms je nastavio da živi sa porodicom Voker i do osmog razreda postao je tinejdžer visok 1,83 metra koji igra AAU (Amateur Athletic Union) košarku. Sa svojim prijateljima je pobedio u više od 200 utakmica, odjednom postajući jedan od pet najboljih nacionalnih talenata.
Tim je postigao značajne uspehe na lokalnom i državnom nivou, a predvodili su ga LeBron i njegovi prijatelji – Sijan Koton, Dru Džojs III i Vilijam Mekgi.
Nazvali su se "Fantastična četvorka" i obećali su jedni drugima da će zajedno pohađati srednju školu.
Odabrali su da idu u školu Sent Vinsent–Sent Meri, privatnu katoličku školu koju su uglavnom pohađali belci.
Lebron Ohio - košarka u srednjoj školi
LeBron Džejms je prosečno postizao 21 poen i 6 skokova po utakmici u timu srednje škole poznatom kao Borbeni Irci.
Tim je ostvario savršenstvo u sezoni, pobedivši u svih 27 utakmica i osvojivši titulu u Diviziji III, čime je postao prvi srednjoškolski tim u Ohaiju sa takvim rezultatom. U drugoj godini, Džejmsove brojke su porasle na 25,2 poena, 7,2 skoka, 5,8 asistencija i 3,8 ukradenih lopti po meču.
Inače, ako se pitate koliko traje košarkaška utakmica, odgovor je – u SAD 48 minuta. Zato je, između ostalog, i veći broj poena na NBA mečevima. Naravno, u Evropi se igra i jače odbrana (dobar primer za to je Željko Obradović, koji trenutno vodi KK Partizan, ili Duško Ivanović, bivši trener KK Crvena zvezda).
Mnoge domaće utakmice odigrane su u Rods areni na Univerzitetu Akron, koja može da primi 5,492 gledalaca, a interesovanje za njegovu igru je bilo veliko, kako od strane navijača, tako i skauta.
Sezonu je završio sa 26 pobeda i samo jednim porazom, što im je donelo novu titulu šampiona države. Zbog svojih izvanrednih performansi, Džejms je osvojio nagradu Ohio Mr. Basketball, dodeljenu najboljem srednjoškolskom igraču u Ohaiju, a takođe je bio izabran u idealnu petorku svih srednjih škola u Americi, postajući prvi učenik drugog razreda koji je dobio ovo priznanje.
Pre nego što je započeo juniorsku sezonu, LeBron se našao na naslovnoj strani časopisa Slam, gde je novinar Rajan Džons istakao da je verovatno najbolji košarkaš u srednjim školama u Americi.
Postao je i prvi igrač iz nižih razreda srednje škole koji je bio na naslovnoj strani Sports Illustrated. Njegovi prosečni podaci tokom sezone bili su 29 poena, 8,3 skoka, 5,7 asistencija i 3,3 ukradene lopte, a ponovo je osvojio nagradu Ohio Mr. Basketball i bio deo idealnog tima srednjih škola.
Pored toga, postao je prvi junior koji je dobio nagradu za igrača godine na srednjoškolskom nivou.
Na kraju sezone imali su 23 pobede i samo četiri poraza u Diviziji II. Nakon razočaranja u ligi, LeBron je pokušao da promeni pravila vezana za NBA draft kako bi se prijavio, ali njegova peticija nije prihvaćena.
Tokom tog perioda, suočio se sa stresom izazvanim medijskom pažnjom i počeo da koristi marihuanu kao način da se nosi sa pritiscima.
U višim razredima, Džejms i njegov tim putovali su širom zemlje kako bi igrali protiv raznih nacionalnih timova, uključujući meč protiv Oak Hill akademije u Virdžiniji koji je prenosila mreža ESPN2.
Kako bi iskoristili njegovu popularnost, Time Warner Cable je ponudio da prenosi njihove utakmice.
Tokom te sezone, LeBron je postizao prosečno 31,6 poena, 9,6 skokova, 4,6 asistencija i 3,4 ukradene lopte po utakmici.
Osvojio je nagradu Ohio Mr. Basketball po treći put zaredom i bio je deo idealnog tima srednjih škola, kao i dobitnik nagrade Garotid igrač godine po drugi put.
Učestvovao je na tri All-Star utakmice srednjih škola i obelodanio da planira da se prijavi na draft 2003. godine.
U srednjoj školi Džejms je bio u centru nekoliko kontroverzi. Za svoj 18. rođendan, njegova majka mu je poklonila Hamer H2, što je bilo protiv pravila amaterskog takmičenja.
Ovo je dovelo do istrage od strane Atletskog saveza srednjih škola Ohaija, jer amaterski sportisti ne smeju prihvatiti poklone vrednije od 100 dolara.
Na kraju je oslobođen krivice jer je vozilo dobio od člana porodice. Tokom sezone, primio je dve majice u vrednosti od 845 dolara za poziranje, što je takođe prekršilo pravila asocijacije.
U početku mu je zabranjeno takmičenje u srednjoj školi, ali se kasnije žalio, pa je presuda preinačena u dvonedeljnu suspenziju, uz oduzimanje jedne pobede timu, što im je bio prvi zvanični poraz te sezone.
U prvoj utakmici nakon suspenzije postigao je 52 poena, a tim je osvojio Diviziju II, čime su postigli treću titulu u četiri godine.
Lebron James NFL - zamalo da zaigra američki fudbal
Manje je poznato da je LeBron Džejms bio talentovan za američki fudbal. Igrao je na poziciji hvatača za školski fudbalski tim.
Nekoliko timova iz Divizije I je bilo zainteresovano da ga dovede, uključujući i Notre Dame. Nakon prve godine, uvršten je u idealni tim srednjih škola u državi, a kao junior je predvodio Borbene Irce do polufinala državnog prvenstva.
Nažalost, nije igrao tokom seniorske godine zbog povrede zadobijene tokom košarkaške igre.
Mnogi sportski analitičari, novinari, fudbalski stručnjaci, srednjoškolski treneri i bivši igrači naglasili su da bi Džejms imao potencijal da igra u Nacionalnoj fudbalskoj ligi, među kojima su bili Rajan Džons, Tim Grejem, Džon Breš, Bil Barnel i Rajan Vilson.
Osvrnimo se sada na fantastičnu NBA karijeru Kralja Džejmsa. Ono što je u fudbalu Lionel Mesi, to je u košarci Lebron James.
Lebron James klub - Lebron dres u NBA ligi menjao 3 puta
Kada je u pitanju Lebron James 2003 nba draft 26. juna doneo mu je mesto prvog pika, a birali su ga Cleveland Cavaliers.
Generalno je NBA draft 2003 bio vrlo zanimljiv, a dovoljno je reći samo da je Darko Miličić (posle se borio i protiv MMA boraca) bio ispred Krisa Boša, Dvejna Vejda, Karmela Entonija…
Lebron James Cleveland - prvi mandat 2003—2010
U sezoni 2004/05, LeBron James je prvi put igrao na All-Star utakmici, gde je postigao 13 poena, uz osam skokova i šest asistencija, a njegov tim iz Istočne konferencije zabeležio je pobedu.
Trener Denver Nagetsa, Džordž Karl, opisao je Džejmsa u časopisu Sports Illustrated kao izuzetan talent, ističući da je "čudno govoriti o dvadesetogodišnjaku kao o velikom igraču, ali on to zaista jeste."
Dana 20. marta, Džejms je postigao 56 poena protiv Toronta, čime je postavio novi rekord Klivlenda za najviše poena jednog igrača u jednoj utakmici. Sezonu je završio sa prosekom od 27,2 poena, 7,4 skoka, 7,2 asistencije i 2,2 ukradene lopte, a po prvi put je uvršten u idealni tim lige. Iako je Klivlend u prvom delu sezone imao 30 pobeda i 20 poraza, završili su sa 42 pobede i 40 poraza, ali nisu uspeli da se kvalifikuju za plej-of.
Na All-Star utakmici 2006. godine, Džejms je predvodio Istočnu ekipu do pobede, postigavši 29 poena i osvojivši titulu najkorisnijeg igrača (MVP).
Završio je sezonu sa impresivnim prosekom od 31,4 poena, 7 skokova i 6,6 asistencija po utakmici, što ga je dovelo do drugog mesta u glasanju za MVP-a lige, odmah iza Stiva Neša. Džejms je pomogao Klivlendu da se kvalifikuje za plej-of po prvi put od 1998. godine.
Ostvario je tripl dabl u svom plej-of debiju protiv Vašington Vizardsa. U seriji protiv Vizardsa, postigao je odlučujuće poene u poslednjim trenucima meča, a Klivlend je na kraju pobedio u prvoj rundi plej-ofa, ali su izgubili od Detroit Pistonsa u polufinalu Istočne konferencije.
U sezoni 2006/07, James je imao prosek od 27,3 poena, 6,7 skokova, 6 asistencija i 1,6 ukradenih lopti po utakmici. Iako su analitičari smatrali da je njegov učinak opao zbog kritika na račun njegovog stila igre, Klivlend je završio sezonu sa 50 pobeda, ulazeći u plej-of kao drugi tim u konferenciji.
U petoj utakmici finala konferencije, postigao je 48 poena, što je uključivalo 29 od poslednjih 30 poena tima, i doveo Klivlend do pobede. Ovaj nastup je bio toliko zapažen da su ga komentatori proglasili jednim od najboljih trenutaka u istoriji plej-ofa.
LeBron MVP - prvo od četiri MVP priznanja
Godina |
Klub |
2009 |
Klivlend Kavalirsi |
2010 |
Klivlend Kavalirsi |
2012 |
Majami Hit |
2013 |
Majami Hit |
Na kraju sezone 2008/09, Džejms je završio kao drugi u izboru za najboljeg odbrambenog igrača i prvi put je bio u idealnom odbrambenom timu. Tokom te sezone, ostvario je 93 blokade, uključujući 23 iz pozadine.
Takođe, postao je četvrti igrač nakon spajanja ABL i NBA koji je bio najbolji u svom timu po broju poena, skokova, asistencija, ukradenih lopti i blokada.
Zajedno sa Moom Vilijamsonom, Džejms je predvodio Klivlend do 66 pobeda i 16 poraza, nedostajala im je samo jedna pobeda do izjednačenja najboljeg domaćeg rezultata u istoriji kluba. Njegov prosek bio je 28,4 poena, 7,6 skokova, 7,2 asistencije, 1,7 ukradenih lopti i 1,2 blokade po utakmici, što mu je donelo prvu MVP nagradu u karijeri (MVP trka NBA bila je, kao i uvek, veoma zanimljiva).
U plej-ofu, Klivlend je pobedio Detroit u prvoj rundi i Atlantu u polufinalu, a zatim se susreo sa Orlando Medžikom u finalu konferencije. Na prvoj utakmici, Džejms je postigao 49 poena, a tim je izgubio sa 107:106.
U drugoj utakmici, postigao je odlučujući poen i izjednačio seriju na 1:1. Na kraju, Klivlend Cavaliers je izgubio od Orlanda sa 4:2, a Džejms je kritikovan zbog svog ponašanja na terenu nakon poslednjeg meča.
U sezoni 2009/10, suočio se sa izazovima, igrajući na poziciji beka zbog povreda suigrača. Cleveland Cavaliers je završio sezonu na prvom mestu u konferenciji, ponovo sa 61 pobedom i 21 porazom. Iako je igrao više minuta nego inače, završio je sezonu sa prosekom od 29,7 poena, 7,3 skoka i 8,6 asistencija, što mu je ponovo donelo titulu MVP.
U prvoj rundi plej-ofa, Cleveland Cavaliers je savladao Čikago sa 4:1, a zatim se susreo sa Bostonom u polufinalu. U odlučujućoj utakmici, Džejms je postigao 45 poena, dok je Pol Pirs dodao 41 za Bostonski tim, a mediji su tu utakmicu opisali kao "prepušavanje".
Lebron James Miami Heat 2010—2014
Kada je postao slobodan igrač 1. jula 2010. godine, LeBron Džejms je dobio ponude od više timova, uključujući Čikago Bulse, Los Anđeles Kliperse, Majami Hit, Njujork Nikse, Bruklin Netse i Klivlend Cavaliers. Na dan 8. jula, tokom specijalne emisije na ESPN-u pod nazivom "Odluka", Džejms je objavio da prelazi u Majami.
Ova emisija, koja je imala humanitarni karakter, prikupila je 2,5 miliona dolara za organizaciju Boys & Girls Clubs of America.
Dan pre ove emisije, njegovi prijatelji Kraj Boš i Dvejn Vejd najavili su da će se pridružiti LeBronu u Majamiju. Džejms je izabrao da igra s njima kako bi olakšao svoj ofanzivni teret i povećao šanse za osvajanje titula.
Predsednik Majamija, Pat Rajli, odigrao je ključnu ulogu u ubeđivanju Džejmsa da se pridruži timu, uz nadu da će postati prvi igrač nakon Oskara Robertsona koji će ostvarivati prosečne tripl-dablove tokom sezone.
Međutim, njegov odlazak iz Klivlenda naišao je na osude mnogih sportskih analitičara, direktora, navijača i bivših igrača. "Odluka" je takođe kritizovana kao nepotrebna, a Džejms je bio optužen da je neprofesionalno odlagao objavu svoje budućnosti.
Nakon saznanja da se vraća u Majami, predsednik Kavalirsa, Dan Gilbert, je javno kritikovao njegov potez, dok su neki ljuti navijači čak snimili video u kojem pale njegov dres. Čak su i legende kao što su Majkl Džordan i Medžik Džonson ukazivali na to da je Džejms trebao da ostane u Klivlendu i da pokuša da osvoji titulu kao glavni igrač.
U septembru, tokom intervjua za CNN, Džejms je izjavio da je rasa mogla igrati ulogu u negativnom prijemu "Odluke", što je dodatno pogoršalo njegovu reputaciju.
Kao član Klivlenda, završio je karijeru sa prosekom od 27,8 poena, 7 skokova, 7 asistencija i 1,7 ukradenih lopti po utakmici.
LeBron Džejms je zvanično potpisao ugovor sa Majamijem 10. jula 2010. godine, putem opcije "potpiši i trejduj", što je Kavalirsima donelo dva pika iz prve runde i dva iz druge runde, kao i mogućnost zamene pikova iz prve runde na draftu 2012. godine.
Kao deo "Velike trojke", postao je treći aktuelni MVP koji je promenio tim na početku sezone, prvi od Mozeza Malona 1982. godine. Na svečanosti dobrodošlice, Džejms je najavio da očekuje izgradnju dinastije u Majamiju.
Tokom sezone 2010/11, Džejms je sa Majamijem bio na meti kritika medija i protivničkih navijača. U prvih 17 utakmica, tim je ostvario samo devet pobeda.
Tokom jedne utakmice protiv Klivlenda, Džejms je postigao 38 poena u pobedi, dok su ga navijači izviždali svaki put kada je imao loptu. Kasnije je Džejms imao odlične performanse, a Majami je završio sezonu sa 58 pobeda i 24 poraza, zauzevši drugo mesto u Istočnoj konferenciji.
U plej-ofu, Majami je savladao Filadelfiju sa 4:1, a zatim se susreo sa Bostonom. U petoj utakmici, Džejms je postigao poslednjih deset poena, a njegov emotivni odgovor nakon meča ukazao je na važnost tog trijumfa.
U finalu Istočne konferencije, Majami je pobedio Čikago, ali su na kraju izgubili od Dalas Meveriksa u seriji od 4:2. Džejms je bio kritikovan zbog slabog učinka u poslednjim trenucima mečeva.
Nakon poraza od Dalasa, Džejms je odlučio da se fokusira na igru i povrati uživanje na terenu. Tokom priprema, radio je na poboljšanju svog "lažnog poteza" sa Hakeemom Olajdžuvonom.
U novoj sezoni, Džejms je sa Majamijem započeo sa najboljim rezultatima u istoriji tima, ostvarivši 18 pobeda i 6 poraza. Svoj učinak je završio sa prosekom od 27,1 poena, 7,9 skokova i 6,2 asistencije.
U plej-ofu, Majami je lako prošao prvu rundu protiv Njujorka, a zatim se suočio sa Indijanom, gde je Džejms postigao impresivnih 40 poena u odlučujućem meču. Tokom serije protiv Bostona, Džejms je odigrao ključnu ulogu, postigavši 45 poena u šestoj utakmici. Majami je pobedio u sedmoj utakmici, čime su osvojili drugu titulu zaredom.
U finalu, Džejms je bio ključni igrač sa prosekom od 28,6 poena, 10,2 skoka i 7,4 asistencije, što mu je donelo titulu MVP-a finala. Tokom cele plej-of sezone, Džejms je imao prosek od 30,3 poena po utakmici, čime je postavio novi standard u modernoj istoriji NBA.
Na dan 3. marta 2014. godine, LeBron je postigao lični rekord od 61 poena protiv Šarlota, što je takođe bio i rekord tima. Tokom te sezone, Majami je imao mnoge izazove zbog povreda, koristeći 20 različitih startnih postava.
Na kraju su završili na drugom mestu u konferenciji sa 54 pobede i 28 poraza. Džejms je bio izabran kao igrač nedelje i meseca, a sezonu je završio sa prosekom od 27,1 poena, 6,9 skokova i 6,4 asistencije.
U plej-ofu, Majami je lako prošao prvu rundu, pobedivši Šarlot 4:0. U polufinalu, Džejms je izjednačio svoj rekord u plej-ofu sa 49 postignutih poena protiv Bruklin Netsa. U finalu konferencije, Majami je pobedio Indijanu 4:2, osiguravajući plasman u četvrto uzastopno finale.
Tokom serije, Džejms je nastavio da dominira, a u finalu protiv San Antonija, Džejms je postigao 25 poena u prvoj utakmici, ali je zbog grčeva propustio četvrtinu. Na kraju su izgubili seriju od 4:1, ali je Džejms ostavio značajan trag sa prosekom od 28,2 poena, 7,8 skokova i dve ukradene lopte po utakmici.
Lebron James Cleveland - drugi mandat 2014—2018
LeBron Džejms je 25. juna 2014. godine odlučio da prekine ugovor sa Majamijem i 1. jula postao slobodan agent. 11. jula je u intervjuu za Sports Illustrated objavio svoju nameru da se vrati u Klivlend.
Ova odluka je dobro prihvaćena u javnosti, za razliku od njegove prethodne odluke da napusti tim. Džejms je 12. jula zvanično potpisao ugovor sa Kavalirsima, tim koji je prethodnih četiri sezone imao negativan bilans.
Nakon mesec dana, u tim je stigao Kevin Lav, koji se pridružio Džejmsu i Kajriju Irvingu u novom triju, sa ciljem da se bori za titulu.
U januaru 2015. godine, Džejms je propustio dve nedelje zbog povrede kolena i bolova u leđima, što je bila najduža pauza u njegovoj karijeri. Igrao je 69 utakmica tokom sezone, sa prosekom od 25,3 poena, 6 skokova i 7,4 asistencije.
U plej-ofu, Klivlend je savladao Boston sa 4:0, a zatim i Čikago u drugoj rundi. U finalu Istočne konferencije, Džejms je imao ključnu ulogu, a tim je prvi put od 2007. godine došao do finala NBA.
U finalu, Klivlend se suočio sa Golden Stejtom, gde su se Irving i Lav povredili. Džejms je preuzeo odgovornost, ali su izgubili seriju 4:2. Njegov učinak u finalu bio je impresivan, sa prosekom od 35,8 poena, 13,3 skoka i 8,8 asistencija, što ga je učinilo kandidatom za MVP-a, ali je nagradu dobio Andre Iguodala.
Tokom sezone 2015/16, Džejms je bio umesan u nekoliko kontroverzi, uključujući smenu trenera. Ipak, Klivlend je završio sezonu sa 57 pobeda i 25 poraza. U plej-ofu su lako prošli prve tri runde i ponovo se sastali sa Golden Stejtom, koji je postavio rekord sa 73 pobede.
Nakon što je Golden Stejt poveo sa 3:1 u seriji, Džejms je postigao po 41 poen u petoj i šestoj utakmici, čime je izjednačio seriju.
U odlučujućoj sedmoj utakmici, Džejms je ostvario tripl-dabl i postigao 27 poena, pomogavši Klivlendu da pobedi 93:89. Ovom pobedom su osvojili svoju prvu titulu, a Džejms je postao prvi igrač koji je ostvario tripl-dabl u sedmoj utakmici finala. Njegov učinak u toj seriji bio je impresivan, sa prosekom od 29,7 poena, 11,3 skoka i 8,9 asistencija, što mu je donelo titulu MVP-a finala.
Tokom sezone 2016/17, Džejms se suočio sa povredama, a Klivlend je imao neočekivane poraze. Kraj sezone je opisao kao jednu od najčudnijih u svojoj karijeri. Iako su završili na drugom mestu u konferenciji, Džejms je istakao da bi tim mogao biti bolji.
U prvoj rundi plej-ofa, postigao je 41 poen u preokretu protiv Indijane. Klivlend je prošao u finale, gde su se ponovo sastali sa Golden Stejtom. U seriji su izgubili 4:1, a Džejms je postigao prosečnih 33,6 poena, 12 skokova i 10 asistencija.
Irving je pre početka sezone 2017/18 prešao u Boston, što je donekle uzdrmalo tim. Džejms je imao fenomenalnu utakmicu u kojoj je postigao 57 poena protiv Vašingtona, izjednačivši rekord Klivenda.
Ipak, tokom sezone, Klivlend je imao uspona i padova, a Džejms je završio sa prosekom od 27,5 poena, 8,6 skokova i 9,2 asistencije.
U prvoj rundi plej-ofa, Klivlend je pobedio Indijanu 4:3. U polufinalu su se susreli sa Torontom, a zatim su se ponovo sastali sa Bostonom u finalu konferencije, gde su pobedili i plasirali se u još jedno finale protiv Golden Stejta.
U finalu, Džejms je postavio lični rekord od 51 poena, ali je tim izgubio 4:0, a Džejms je postigao prosečnih 34 poena po utakmici tokom serije.
Lebron James Los Angeles Lakers 2018—trenutno
LeBron Džejms, u meču protiv Vašington Vizardsa, započeo je novo poglavlje u karijeri. Dana 29. juna 2018. godine, prekinuo je saradnju sa Klevlend Kavalirsima i postao slobodan agent.
Ubrzo nakon toga, 1. jula, njegova menadžerska agencija Klutch Sports potvrdila je da će se pridružiti Los Anđeles Lejkersima, a ugovor je zvanično potpisan 9. jula. Njegov agent, Rič Pol, izjavio je u intervjuu za Sports Illustrated kako je ovaj potez rezultat želje da Džejms igra za tim koji mu odgovara, a ne samo zbog osvajanja titula.
Kada je Džejms stigao u Lejkerse, očekivanja su bila velika, s obzirom na to da tim nije uspeo da se plasira u plej-of od sezone 2013/14. Tokom leta, Lejkersi su dodatno pojačali tim dovođenjem iskusnih igrača poput Džonatana Vilijamsa i Tajsona Čandlera. Međutim, tim je imao problema s pronalaskom idealne postave, pa su u prva četiri meča zabeležili samo dve pobede.
Na 14. novembar, Džejms je ostvario impresivne statistike, postigavši 44 poena uz 10 skokova i 9 asistencija protiv Portland Trejblejzersa. Četiri dana kasnije, sa 51 poenom, predvodio je tim do pobede nad Majamijem.
Ipak, nakon praznika, povreda prepona onemogućila ga je da igra, što je dovelo do propuštenih 17 uzastopnih mečeva. Tim je bez njega izgubio brojne utakmice, što je rezultiralo time da je Lejkersima izmakao plasman u plej-of po prvi put od 2005. godine.
Početkom sezone 2019/20, Lejkersi su angažovali Frenka Vogela kao novog trenera, a on je odmah izveo značajne izmene u timu, dovodeći Entonija Dejvisa iz Nju Orleansa. Džejms je prilagodio svoj stil igre, prešao na poziciju pleja i više se fokusirao na odbranu. Lejkersi su započeli sezonu sa impresivnim učinkom od 17 pobeda i samo 2 poraza.
Tokom januara 2020. godine, Džejms je prešao Bryanta na listi svih vremena, postavši treći najbolji strelac u istoriji NBA lige (pogledajte ko su najbolji strelci NBA). Nažalost, sezona je prekinuta zbog pandemije COVID-19, ali je nastavljena u balonu u Orlandu. Lejkersi su završili regularni deo na prvom mestu Zapadne konferencije.
U plej-ofu, Lejkersi su lako prošli Poredland i Hjuston, a potom su se susreli sa Denver Nagetima u finalu konferencije. Džejms je sa 38 poena i 16 skokova odveo svoj tim do pobede i do prve titule konferencije u poslednjih deset godina.
Lejkersi su u finalnoj seriji protiv Majamija poveli prvi. Na kraju, osvojili su titulu 4:2, a Džejms je proglašen za najkorisnijeg igrača finala, što je bila njegova četvrta takva titula.
Sezona 2020–2021, skraćena na 72 utakmice zbog pandemije COVID-19, započela je 22. decembra 2020. godine nakon najkraće pauze u istoriji NBA. Prvi meč završio je porazom od Los Anđeles Klipersa rezultatom 116–109. Na dan 31. decembra, LeBron Džejms postao je prvi igrač u istoriji NBA koji je postigao 10 ili više poena na 1.000 uzastopnih utakmica, u pobedi protiv San Antonio Spursa rezultatom 121–107.
Na dan 18. februara 2021, Džejms je postao treći igrač u istoriji NBA koji je dostigao 35.000 poena u karijeri, pridruživši se Hall of Famers Kareemu Abdul-Jabbaru i Karlu Malonu. U tom trenutku, imao je 36 godina i 50 dana, čime je postao najmlađi igrač koji je dostigao ovaj milenijum.
Međutim, 20. marta, doživeo je povredu skočnog zgloba protiv Atlanta Hoks, ali je uspeo da pogodi trojku pre nego što je napustio igru. U martu, Lejkersi su se nalazili na drugom mestu, sa dva meča zaostatka za Jutom, ali su imali učinak 14–16 bez Dejvisa i 6–10 bez Džejmsa, što ih je svelo na petu poziciju. Džejms se vratio 30. aprila nakon 20 propuštenih utakmica, što je bila najduža pauza u njegovoj karijeri.
Prvo mesto u klubu 10K-10K-10K
Tokom sezone 2021/22, Džejms je dobio novog saigrača u liku Karmela Entonija, kao i Rasela Vestbruka. Tokom meča protiv Pistonsa 21. novembra, bio je izbačen iz igre nakon sukoba sa Isajom Stjuartom. To je bilo njegovo drugo izbacivanje u karijeri, a usledilo je i jedno mečevo suspendovanje.
Džejms je na narednih 16 mečeva prosečno beležio 30,4 poena, 8,9 skokova i 6,3 asistencije. Postao je treći igrač u istoriji NBA koji je prešao 36.000 poena.
Na 18. avgust 2022, Džejms je produžio ugovor sa Lejkersima na dve godine, čime je postao najplaćeniji sportista u istoriji NBA.
Tokom sezone, 20. oktobra, postigao je svoju 2.144. trojku i tako pretekao Pola Pirs na listi svih vremena. Na kraju sezone, Lejms je postao prvi igrač u istoriji koji je zabeležio najmanje 10.000 poena, 10.000 skokova i 10.000 asistencija.
NBA Cup - MVP i pređena granica od 40.000 poena
U 2023/24 sezoni, Džejms je postao najstariji igrač u ligi, a 31. decembra, postigao je 10 poena u hiljadu uzastopnih utakmica. U januaru dostigao je 38.000 poena, a 7. februara postao najbolji strelac svih vremena u NBA. Na putu ka istoriji, takođe je postavio rekord u broju odigranih minuta.
U finalu 2023. godine, Lejkersi su se suočili sa Denver Nuggets, gde su poraženi, ali je Džejms zabeležio impresivne statistike i još jednom dokazao svoju izvanrednu karijeru.
Dana 6. jula 2024, LeBron Džejms je ponovo potpisao ugovor sa Los Anđeles Lejkersima. Dve nedelje pre toga, njegov sin Bronny izabran je kao 55. pik na draftu, čime je ovaj događaj obeležio prvo otac-sin duo u istoriji NBA.
Lebron Bronny James - prvi put otac i sin zaigrali zajedno
Na dan 22. oktobra, tokom utakmice protiv Minesota Timberwolvesa, Džejms i Bronny su postali prvi otac i sin koji su zajedno igrali u NBA, i to u istom timu. Tokom svog debija u regularnoj sezoni, Džejms je izjednačio rekord sa Vinsom Karterom za najviše odigranih sezona u istoriji NBA.
U pobedi nad Minesotom 110:103, Lebron je završio sa 16 poena i 5 skokova, a Broni se nije upisao u strelce (0-2 iz igre za 3 min).
– To je porodica. Uvek je bila porodica iznad svega, i znaš, za mene je to značilo da sam izgubio mnogo vremena zbog ove lige, posvećujući se ovoj ligi, bivajući na putu, propuštajući mnoge stvari u vezi sa njim, Brajsove stvari, Zurijine stvari. Tako da, sada kada imam ovaj trenutak gde još uvek radim i mogu da radim zajedno sa svojim sinom, to je jedan od najvećih darova koje sam ikada dobio od onog gore, i iskoristiću to maksimalno – rekao je Lebron Džejms.
Lebron James titule
Godina |
Tim |
Protivnik |
Rezultat |
2012 |
Miami Heat |
Oklahoma City Thunder |
4-1 |
2013 |
Miami Heat |
San Antonio Spurs |
4-3 |
2016 |
Cleveland Cavaliers |
Golden State Warriors |
4-3 |
2020 |
Los Angeles Lakers |
Miami Heat |
4-2 |
Miami Heat (2012)
- LeBron je predvodio Miami Heat do titule u finalu protiv Oklahoma City Thunder. Tokom serije, postigao je prosečno 28.6 poena, 10.2 skokova i 7.4 asistencija po utakmici. Ovo je bila njegova prva titula, koja je okončala debatu o njegovoj sposobnosti da osvoji šampionski pehar.
Miami Heat (2013)
- U drugom uzastopnom finalu, Heat su se suočili sa San Antonio Spurs. LeBron je bio ključan igrač, sa prosekom od 25.3 poena, 10.9 skokova i 7 asistencija. Ova titula učvrstila je njegovu reputaciju kao jednog od najboljih igrača svih vremena.
Cleveland Cavaliers (2016)
- U istorijskom preokretu, LeBron je doveo Cavaliers do prve titule u franšizi, pobedivši Golden State Warriors nakon što su gubili 3-1 u seriji. Njegov učinak u finalu uključivao je prosečno 29.7 poena, 11.3 skokova i 8.9 asistencija, a postigao je i ključne koševe u odlučujućim trenucima.
Los Angeles Lakers (2020)
- Tokom „balonske“ sezone zbog pandemije, LeBron je predvodio Lakers do titule protiv Miami Heata. Njegov učinak od 29.8 poena, 11.8 skokova i 8.5 asistencija po utakmici donio mu je četvrtu titulu i četvrti MVP u finalu.
LeBron James je pravi lider i jedan od najuspešnijih i najuticajnijih košarkaša u istoriji sporta. Sa četiri osvojene NBA titule (2012, 2013, 2016, i 2020) i brojnim ličnim priznanjem, uključujući MVP nagrade i All-NBA selekcije, postavio je brojne rekorde koji ga svrstavaju među najbolje u istoriji igre.
Kako je to rekao jedan od najboljih srpskih košarkaša svih vremena Nikola Jokić Lebron je zver i može da pogodi iz bilo koje pozicije, a to što radi vrlo mali broj igrača može. James je u direktnom duelu nadigrao Jokera i Srbiju (koju je vodio Svetislav Pešić) na Olimpijskim igrama u Parizu 2024.
Inače, pogledajte koji su to sve zanimljivi NBA transferi i trejdovi za sezonu 2024/2025, a pročitajte više i o prvom piku 2023 (Viktor Vembanjama), tačno 20 godina nakon NBA drafta gde je Lebron bio prvi.
Jasno je da najplaćeniji igrači Evrolige, čak i u poznim godinama Amerikanca, ne mogu mnogo da urade protiv njega.
Nakon ove velelepne biografije, možete da proučite i vidite objašnjenja koji su to sve skraćeni sistemi za klađenje, te saznate osnovne strategije.