Badminton pravila - kako se igra badminton?

Badminton pravila - kako se igra badminton?

Badminton pravila igre su neophodne da biste znali kako se igra badminton, do koliko poena i setova, kako se servira. Saznajte sva pravila ovog sporta.

Badminton, dinamičan sport bogate istorije, može se igrati rekreativno ili takmičarski (profesionalno), a badminton pravila igre su jednostavna i lako savladiva. 

Razvijen u 19. veku među britanskim oficirima u Indiji, badminton je svoj naziv dobio po Badminton House-u u Engleskoj, i postao je olimpijski sport 1992. godine. Danas je najpopularniji u Aziji, gde države poput Kine, Indonezije i Južne Koreje dominiraju na međunarodnim takmičenjima, dok u Evropi po kvalitetu prednjači Danska. 

Kako biste uopšte mogli da uživate u ovom sportu, važno je znati kako se igra badminton i poznavati badminton pravila igre, od badminton servisa do pravila igre u parovima. 

U tom smislu, osnovna pravila badmintona su ključna za svakog (budućeg) igrača koji želi da sazna više o ovom sportu i(li) napreduje, bilo u singlu ili dublu.

Ako i vi volite sport sa reketima, Balkan Bet online kladionica je za vas pripremila najbolje tenis kvote, sport koji je relativno sličan badmintonu. 

Naravno, uvek su tu i besplatni predlozi za klađenje na tiket dana, sa kojima vam nikada neće biti dosadno, a uz malo sreće i ekspertsku analizu povećaćete šanse za dobitak.

Slot avantura

Badminton pravila servis - sva badminton pravila serviranja

Badminton pravila serviranja su ključan deo igre, jer se njime započinje svaka razmena udaraca. Servis mora biti izveden ispod struka, a lopta mora leteti dijagonalno ka protivničkom polju.

Osnovna pravila serviranja u badmintonu:

  • Igrač mora stajati unutar servisnog polja kada se izvodi servis.
  • Reket mora biti ispod visine struka kada dodiruje lopticu.
  • Loptica mora pasti u dijagonalno polje na protivničkoj strani.

Pobednik meča je onaj ko prvi osvoji dva seta, dok se svaki set igra do 21 poena, sa potrebom za dva poena razlike pri rezultatu 20:20. Ako se set produži do rezultate 29:29, ne igra se više na dva poena razlike, već onaj ko osvoji sledeći poen dobija i set.

Badminton pravila teren

Teren za badminton je pravougaonog oblika i na sredini je podeljen mrežom. Igra se u singlu i dublu, a dimenzije terena se razlikuju u zavisnosti od vrste igre.

  • Dimenzije terena za singl: 13,4 m x 5,18 m
  • Dimenzije terena za dubl: 13,4 m x 6,1 m

Igra se unutar zatvorenih prostora kako bi se izbegli spoljašnji faktori poput vetra, koji mogu uticati na kretanje loptice. Granice terena su jasno obeležene i moraju biti poštovane.

Badminton pravila igre u parovima

Igra u parovima ima nekoliko ključnih badminton pravila igre koja se razlikuju od singl igre. Prilikom igre u dublu, oba igrača u timu moraju biti sinhronizovani, kako u napadu tako i u odbrani. Servisna polja u dublu su šira nego u singlu, a svaki igrač mora stajati unutar svog polja.

Osnovna pravila igre u parovima:

  • Igrači se rotiraju nakon svakog servisa.
  • Komunikacija među igračima je ključna za uspešnu strategiju.
  • Pravilo "naizmeničnih servisa" važi, što znači da svaki igrač mora izvoditi servis i primati lopticu naizmenično.

Badminton padel tenis pravila - sličnosti i razlike

Badminton, kao brza i dinamična igra, nudi jedinstveno iskustvo koje se razlikuje od sportova i pravila kao što su padel pravila ili tenis, iako sva tri dele osnovne elemente poput reketa, loptice i mreže. 

 

Dok je badminton sport fokusiran na preciznost i agilnost zbog svoje lakše loptice i manjeg terena, padel i tenis uvode složenije aspekte kroz veći teren i drugačije tehnike udaraca. 

 

Razumevanje pravila badmintona pomaže u sagledavanju ključnih razlika u odnosu na padel i tenis, posebno u načinu bodovanja i strategiji igre.

 

Kriterijum

Badminton

Padel

Tenis

Igrački reket

Lagani reket, manji u odnosu na tenis i padel

Manji i lakši reket bez žica, sa rupicama

Veći i teži reket sa žicama

Loptica

Lagana ptičica s perjem ili plastična loptica

Manja verzija teniske loptice, niži pritisak

Teža gumena loptica

Veličina terena

13,4 m x 5,18 m (singl)

20 m x 10 m sa zidovima za odbijanje

23,77 m x 8,23 m (singl)

Mreža

1,55 m visoka mreža

Mreža visoka 0,88 m

1,07 m visoka mreža

Bodovanje

21 poen po setu, na 2 dobijena seta

Set se igra do 6 gemova, isto kao u tenisu

Set na 6 gemova, mečevi do 3 ili 5 setova

Trajanje igre

Kraće, dinamične igre, najčešće do 30 min

Obično traje do 1h

Može trajati nekoliko sati

Broj igrača

1v1 (singl) ili 2v2 (dubl)

2v2 (dubl)

1v1 (singl) ili 2v2 (dubl)

Pravila igre

Zatvoren teren, brzina i preciznost ključni

Kombinacija tenisa i skvoša, u igri se koriste zidovi

Otvoren ili zatvoren teren, veći zamah i snaga u igri


badminton-igrac-smec

Ako preferirate tenis, ali su vam dimenzije velike, nemate toliko vremena i mogućnost da ga svakodnevno igrate, najbolja opcija jeste da proučite jednostavna stoni tenis pravila, nabavite sto za stoni tenis i rekete, i možete svakodnevno igrati ovaj sport.

Dodatno ćete se zabaviti ako odaberete stoni tenis brze opklade. Imate tri mogućnosti u toku meča: 

  1. Loptica udara u mrežu NE ili DA  
  2. Ukupno razmena VIŠE ili MANJE  
  3. Broj razmena PAR ili NEPAR 

 Zato se kladi online na stoni tenis i uz malo sreće imaćeš lepe dobitke.

Badminton age limit - koji je optimalan broj godina?

Za badminton ne postoji specifična starosna granica. Mogu ga igrati osobe svih uzrasta. 

Ipak, kada govorimo o profesionalnom badmintonu, prosečan fitnes nivo počinje da opada nakon 35. godine života, što utiče na performanse svakog profesionalca.

AirBadminton – verzija badmintona na otvorenom

AirBadminton je novija verzija ove igre koja se igra na otvorenom, u spoljašnjim uslovima, obično na plaži ili travnjaku, i u tom smislu je izazovnije postići poen. Naročito je zastupljena tokom leta.

Razlika u odnosu na standardni badminton jeste u specifičnoj lopti koja je prilagođena vetrovitim uslovima.

  • Glavna razlika: lopta je dizajnirana da bude stabilnija pri vetrovima.
  • Teren: različitih površina (trava, pesak, tvrda podloga).

AirBadminton je idealan za rekreativne igrače koji žele da uživaju u igri na svežem vazduhu.

Koliko košta badminton oprema?

Bitno je odgovoriti i koliko košta badminton oprema. Kada je u pitanju badminton cena troškova varira u zavisnosti od brenda, kvaliteta opreme, kao i toga koji ste badminton set odabrali da kupite. Početni setovi mogu koštati između 2.000 i 5.000 dinara, dok profesionalni rekviziti mogu dostići i mnogo veće cifre.

Cena reketa – koliko koštaju i koji su najtraženiji?

Cena reketa za badminton zavisi od kvaliteta materijala i brenda. Na srpskom tržištu, neki od najpopularnijih brendova su:

  • Speedminton®: Cena se kreće od 5.000 do 15.000 dinara, a ovi rekviziti su idealni za krosminton, kombinaciju tenisa, skvoša i badmintona.
  • Yonex®: Najtraženiji brend među profesionalcima, sa cenama od 8.000 do 25.000 dinara.

Prema tražnji, najviše se kupuju speedminton reketi.

Patike za badminton

Patike za badminton moraju pružiti dobru stabilnost i amortizaciju. Da budu lagane, a dugotrajne. 

Cena kvalitetnih patika kreće se od 6.000 do 12.000 dinara, a među najpoznatijim brendovima su ASICS 24, Wilson Rush Pro Ace Clay Court patike, PERFLY 23, Adidas SPEEDCOURT i YONEX 9. Ovo su muške patike za badminton.

Kada su u pitanju ženske patike za salu, Pro Touch REBEL se na akciji mogu naći i za manje od 4.000 dinara.

Lopte za badminton - badminton ptičice

Lopte za badminton (tzv. ptičice) dolaze u različitim varijantama – perjane, najlonske ili plastične. Bitno je obratiti pažnju da glava ptičice bude jaka, najbolje od plute.

Cena lopti varira od 500 do 3.000 dinara po pakovanju, u zavisnosti od kvaliteta.

badminton-pravila-servis

Najpoznatiji svetski igrači u badmintonu

Prednjače igrači sa azijskog kontinenta, ali ima i Evropljana.

  1. Lin Dan (Kina) – smatra se jednim od najvećih badminton igrača svih vremena, osvojivši zlato na Olimpijskim igrama 2008. i 2012. godine, kao i brojne svetske titule.
  2. Lee Chong Wei (Malezija) – dugogodišnji rival Lin Dana, Lee Chong Wei bio je broj 1 na svetskoj rang listi više od 350 nedelja.
  3. Kento Momota (Japan) – jedan od vodećih igrača novije generacije, poznat po svojoj brzini i taktici. Osvojio je svetsko prvenstvo 2018. i 2019, ali se nije kvalifikovao za Olimpijske igre u Parizu 2024.
  4. Carolina Marín (Španija) – jedna od najuspešnijih evropskih igračica, osvajačica zlatne medalje na Olimpijskim igrama 2016. godine i višestruka svetska prvakinja. U Parizu 2024. godine osvojila je bronzanu medalju.
  5. Viktor Axelsen (Danska) – osvojio je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020, a na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. ponovo je trijumfovao, potvrdivši dominaciju u badmintonu.

Najbolje svetske reprezentacije u badmintonu

Četiri reprezentacije prednjače, a samo jedna je iz Evrope.

  • Kina – Kina je vodeća nacija u badmintonu, osvojila je brojne medalje na Olimpijskim igrama, svetskim prvenstvima i prestižnim ekipnim takmičenjima poput Thomas Cupa i Uber Cupa. Na Olimpijskim igrama u Parizu 2024, Kina je osvojila zlatne medalje u muškoj i ženskoj konkurenciji u dublu.
  • Indonezija – Indonezija je jedna od najuspešnijih zemalja u badmintonu, sa jakom tradicijom i mnogim svetskim šampionima. Na Olimpijskim igrama u Parizu 2024, Indonezija je osvojila srebro u mešovitim parovima.
  • Malezija – ova zemlja redovno se takmiči na najvišim nivoima. Na Olimpijskim igrama u Parizu 2024, Malezija je osvojila bronzanu medalju u muškom singlu.
  • Danska – najbolja evropska selekcija sa dugom tradicijom u badmintonu. Viktor Axelsen je u Parizu 2024. godine ponovo osvojio zlatnu medalju u muškom singlu, učvrstivši Dansku kao vrhunski tim.

Badminton Olympics 2024 - Badminton olimpijske igre i nadmoć Kine

Badminton Olimpijske igre 2024 održane su u dvorani Port de la Šapel u Parizu, u periodu od 27. jula do 5. avgusta. Učestvovalo je 171 takmičar iz 49 različitih zemalja.

Bilans medalja:

  1. Kina: 2 zlata, 3 srebra (ukupno 5 medalja)
  2. Južna Koreja: 1 zlato, 1 srebro (ukupno 2 medalje)
  3. Danska: 1 zlato (ukupno 1 medalja)
  4. Kineski Tajpej: 1 zlato (ukupno 1 medalja)
  5. Tajland: 1 srebro (ukupno 1 medalja)
  6. Japan: 2 bronze (ukupno 2 medalje)
  7. Malezija: 2 bronze (ukupno 2 medalje)
  8. Indonezija: 1 bronza (ukupno 1 medalja)

Osvajači medalja:

  • Muškarci pojedinačno:
    • Zlato: Viktor Akselsen (Danska)
    • Srebro: Kunlavut Vitidsarn (Tajland)
    • Bronza: Li Zi Đa (Malezija)
  • Muški parovi:
    • Zlato: Li Jang, Vang Ćilin (Kineski Tajpej)
    • Srebro: Ljang Vejkeng, Vang Čang (Kina)
    • Bronza: Aron Čija, Soh Vuj Jik (Malezija)
  • Žene pojedinačno:
    • Zlato: An Sejung (Južna Koreja)
    • Srebro: He Bingđao (Kina)
    • Bronza: Gregorija Mariška Tundžung (Indonezija)
  • Ženski parovi:
    • Zlato: Čen Ćingčen, Đa Jifan (Kina)
    • Srebro: Lju Šengšu, Tan Ning (Kina)
    • Bronza: Nami Macujama, Čiharu Šida (Japan)
  • Mešoviti parovi:
    • Zlato: Dženg Sivej, Huang Jaćung (Kina)
    • Srebro: Kim Vonho, Čong Naun (Južna Koreja)
    • Bronza: Juta Vatanabe, Arisa Higašino (Japan)

A kako stvari stoje u Srbiji?

devojka-igra-badminton

Badminton Srbija – Badminton savez Srbije

Badminton Savez Srbije je nacionalno telo koje kontroliše badminton pravila i sve aktivnosti u zemlji. Organizuje turnire, vodi nacionalne selekcije i promoviše sport badminton među mladima.

Srbija je još daleko od vrhunskog nivoa u ovom sportu, ali se potencijal vidi i prostor za napredak je ogroman.

Badminton Beograd

Beograd nudi mnogo prilika za bavljenje badmintonom, sa brojnim klubovima i centrima gde roditelji mogu upisati svoju decu. 

Neki od klubova u Beogradu su Badminton klub Beograd, koji se nalazi na Adi Ciganliji. Klub je osnovan je 1993 i prvi je badminton klub u Srbiji.

U glavnom gradu Srbije postoji i Beogradski Badminton Savez, osnovan 1998. godine, a članarina mesečno iznosi oko 3.000 dinara.

Badminton Novi Sad

Novi Sad takođe ima razvijenu badminton scenu. Badminton klub Novi Sad je jedan od vodećih u gradu, a termini za trening koštaju između 2.000 i 3.500 dinara mesečno. 

Ovaj klub je aktivan tokom cele godine, svakog radnog dana, a možete ga posetiti i kao rekreativan i kao profesionalac. Za profesionalno igranje obezbeđena je Velika dvorana Spensa.

Ovaj klub je idealno mesto za decu od 6 godina pa nadalje, sa posebnim programima za različite uzraste.

Najpoznatiji srpski igrači u badmintonu

  • Milan Drča – višestruki šampion Srbije i dugogodišnji reprezentativac, koji je predstavljao Srbiju na međunarodnim turnirima.
  • Andrija Doder – istaknut igrač sa brojnim titulama na domaćim prvenstvima.
  • Uroš Pantić – jedan od perspektivnijih mladih igrača, koji je postigao zapažene rezultate na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima.
  • Mihajlo Tomić – dvostruki osvajač zlatnih medalja na Victor Croatian International 2024 u muškom i mešovitom dublu. Njegovi uspesi na međunarodnoj sceni potvrđuju ga kao jednog od najperspektivnijih igrača u Srbiji.
  • Anđela Vitman – zlatna medalja u mešovitom dublu sa Mihajlom Tomićem na Victor Croatian International 2024.
  • Viktor Petrović – zlatna medalja u muškom dublu sa Mihajlom Tomićem na istom turniru.
  • Andrea Bogojević – osvojila bronzanu medalju u ženskom dublu na Slovak Youth U17 turniru.
  • Teodora Latas – bronzana medalja u ženskom dublu na Slovak Youth U17, zajedno sa Andreom Bogojević.

Sve ove informacije dale su vam jasnu sliku kako izgledaju badminton pravila i ovaj sport uopšte, šta vam treba od opreme i gde ga možete trenirati. 

Ako želite dodatno da se zabavite i napravite budžet za buduće opklade, istražite šta je avansno klađenje i kladite preko svog korisničkog naloga.



Pristupom, daljim korišćenjem ili navigacijom kroz ovaj sajt Vi prihvatate da ćemo mi koristiti određene kolačiće pretraživača (cookies ) i potvrđujete da imate preko 18 godina. BalkanBet ne koristi kolačiće koji ometaju Vašu privatnost, već samo one koji će Vam olakšati korišćenje sajta i poboljšati korisničko iskustvo.