Stoni tenis pravila - saznajte pravila stonog tenisa

Stoni tenis pravila - saznajte pravila stonog tenisa

Saznajte koja su pravila stonog tenisa za opremu, dimenzije stola, loptice i reketa, kako se igra stoni tenis korak po korak i koji su najčešći udarci!

Pravila za stoni tenis koja ćete saznati odnose se na pravila za kompletnu opremu, dimenzije stola, reketa i mrežice, sam tok igre, servis i način bodovanja, kao i koji su udarci dozvoljeni tokom igre.

Stoni tenis je originalno bila aktivnost namenjena višoj klasi u viktorijanskoj Engleskoj kada je bio poznatiji kao ping pong. Godine 1922. menja ime u stoni tenis, dok su ga u tom periodu pretežno igrali Evropljani. Sredinom 50-ih godina 20. veka je stekao široku popularnost u Aziji, odakle danas dolaze najbolji svetski igrači.

Ovaj sport je od 1988. godine i Olimpijskih igara u Seulu deo ovog velikog takmičenja, a imaćete priliku da ga gledate i na Olimpijskim igrama 2024. godine u Parizu.

Istražite zvanična Olimpijska pravila stonog tenisa, kako se igra stoni tenis i koji udarci su dozvoljeni. 

Slot avantura

Pravila stonog tenisa za opremu i prostor u kome se igra

Pravila stonog tenisa za opremu određuju kolika je dimenzija stola za stoni tenis, njegova visina, površina, kao i na kojoj visini je mrežica i koliki su reketi.

Stoni tenis sto dimenzije - koje su dimenzija stola za stoni tenis? 

Za sto za stoni tenis dimenzije prema zvaničnim pravilima stonog tenisa su sledeće:

  • Pravougaoni sto za stoni tenis veličine je 2,74m x 1,53m, tako da je površina stola za stoni tenis 4,19 metara na kvadrat;
  • Visina stola za stoni tenis bez mrežice je 76cm.

Sada kada znate koje su mere stola za stoni tenis, potrebno je da znate da je podeljen na dve jednake polovine mrežicom koja je okačena pomoću dva stupa i pričvršćena za sto. Visina mrežice za stoni tenis je 15,25cm. Vertikalni držači za mrežicu su sa obe strane udaljeni 15,25cm od bočnih strana stola. 

Dodatno, polja sa obe strane podeljena su na dva jednaka dela za igru u parovima.

Površina stola je tamne-mat boje, sa belom uzdužnom linijom širine 2cm duž ivica stola. Sto je izrađen od drveta vlaknaste strukture sa mat završnicom.

Kako izgleda i koje je veličine reket za stoni tenis?

Reket za stoni tenis je dugačak približno 17cm i širok 15cm, dok je u najvećem broju slučajeva izrađen od drveta. Obložen je gumom crvene i crne boje sa obe strane, a ova gumirana površina pomaže igračima da efikasno upućuju udarce i neutrališu spin loptice.

Ploča reketa je ravna i kruta, dok se guma sastoji od:

  • Nazubljene gume sa malim ispupčenjima okrenutim ka napolje, debljine sa lepkom oko 2mm;
  • Sendvič gume sa malim ispupčenjima ka napolje ili unutra debljine do 4mm sa lepkom.

Neophodno je da guma pokriva površinu reketa sa obe strane, ali ne i ivice reketa.

Kolike treba da budu loptice za stoni tenis?

Loptice za stoni tenis su sfernog oblika prečnika 40mm, težine 2,7 grama, a izrađene su od celuloida ili nekog drugog plastičnog materijala. Po pravilima treba da bude bele ili narandžaste boje.

Sada kada ste upoznati sa time koja je neophodna oprema za stoni tenis, možete je nabaviti i igrati prema pravilima predstavljenim u nastavku teksta.

Koja odeća se koristi za stoni tenis?

Odeću za stoni tenis čine majice sa kratkim rukavima, kratke pantalone, suknje il jednodelna sportska odeća, kratke čarape i patike. Ostala garderoba kao što su trenerke, nose se isključivo ukoliko to sudije odobre.

Posebno je važno da se boja sportske garderobe perma boji razlikuje od boje loptice. Takođe, nakit kod igrača ne sme da bude upadljiv i da odbija svetlost, kako ne bi ometao protivnika.

stoni-tenis-loptica-reket

Koje standarde mora da ispunjava prostor za meč stonog tenisa?

Stoni tenis dimenzije prostora za meč:

  • Dužina prostora mora da bude najmanje 14m;
  • Širina prostora mora da bude najmanje 7m;
  • Visina prostora mora da bude najmanje 5m.

Pored stola za stoni tenis, sastavni deo prostora u kome se igra jesu sudijski sto, stolice, semafor, ograda, kutija za peškire igrača. Prostor je ograđen ogradom visine 75cm. Intenzitet svetla može biti najviše 1000 lux-a u dvorani gde se održava meč, na velikim turnirima kao što su Olimpijada i Svetsko prvenstvo.

Olimpijski sportovi za OI 2024. pružiće nam pravo uživanje ovog leta, a među njima je svakako i stoni tenis. Klađenje na stoni tenis će tada biti posebno zanimljivo, naročito kada u obzir uzmemo da će okupiti najveće majstore današnjice. Redovno pratite kvote na našem sajtu i uvek očekujte sjajnu ponudu igara.  

Kako se igra stoni tenis?

Za one koji su potpuno neupoznati, stoni tenis je sport u kome dva igrača (ili po dvojica ako je dubl meč) stoje sa po jedne strane stola i prebacuju loptu preko može. Ukoliko loptica padne dva puta u polje protivnika ili se odbije o polje protivnika i padne izvan stola, igrač koji je poslao loptu osvaja poen.

Pogledajte i kako se igra stoni tenis korak po korak, preko detaljnog opisa osvajanja poena, do pobeđivanja u meču.

Stoni tenis pravila serviranja

Meč počinje bacanjem novčića, prilikom čega pobednik dobija pravo da bira da li će prvi servirati ili bira stranu stola sa koje želi da igra. Loptica se drži otvorenim dlanom, baca uvis i udara tako da prvo padne u polje servisera, te da zatim odskoči u polje protivnika preko mrežice.

Igrač sa druge strane koji dobija servis, treba da uzvrati udarcem preko mreže, ali prvo mora pustiti da loptica jednom udari u njegovo polje. Volej udarac u stonom tenisu nije dozvoljen, bilo da je iz servisa, bilo pri nastavku poena.

U igri “1 na 1”, može se servirati u bilo koju stranu protivnikovog dela stola, dok u dubl mečevima servis u stonom tenisu mora ići dijagonalno.

Ukoliko loptica pri servisu pogodi mrežicu i pređe na stranu protivnika, servis se ponavlja kada su svi ostali aspekti servisa bili ispravni. Kada loptica “kači” mrežicu, ovu stiuaciju nazivamo nec, a ona se može ponoviti neograničeno puta.

Kada server pri servisu ne pogodi bačenu lopticu, računa se kao greška i protivnik dobija poen. Svaki igrač servira po dva puta zaredom, odnosno dva poena zaredom, osim kada je nerešeno pri završetku servisa ili partije (10:10), pa se tada igrači menjaju na servisu naizmenično.

Kako se osvajaju poeni u stonom tenisu?

Nakon servisa, svaki sledeći udarac bilo kog od igrača mora da završi preko mrežice, odnosno u polju protivnika. Cilj je pogoditi polje i biti dovoljno precizan i snažan, te odgovarajućim udarcem zahvatiti lopticu tako da protivnik ne uspe da je vrati nazad.

Ukoliko loptica podogi mrežu ili izleti iz igre bez da je prethodno došla u kontakt sa protivničkom stranom stola, igrač koji je uputio takav udarac, gubi poen. Poen gube i igrači koji bilo kojim delom tela udare lopticu.

Kada loptica pogodi mrežicu ili njene držače i padne u polje protivnika, poen se nastavlja, dok se on prekida kada loptica pogodi plafon ili neki drugi predmet pored stola. Poen je validan i kada loptica pogodi gornju stranu ivice stola, ali ne i njene bočne površine.

Kod dubla je situacija takva da oba člana ekipe moraju naizmenično udarati lopticu i servirati.

Kako se pobeđuje u stonom tenisu?

Pobednik u stonom tenisu je igrač koji prvi osvoji određeni broj setova, 2 ili 3 zavisno od takmičenja. Prema tome, maksimalan broj setova koji može biti u jednom meču je 5.

Kako bi igrač pobedio u setu, potrebno je da prvi stigne do 11 poena, ali sa dva poena razlike. Preciznije, kada je rezultat 10:10, ne igra se jedan poen nego na 2 razlike, tako da rezultat bude 12:10, 13:11, itd.

stoni-tenis-poen-igraci

Koji udarci u stonom tenisu postoje?

Nekoliko osnovnih udaraca koji se naširoko primenjuju u stonom tenisu jesu topspin, blok, skraćivanje loptice, “zakucavanje” i naravno servis. Pre nego što objasnimo detaljnije svaki od udaraca, kako se izvodi i čemu služi, želimo napomenuti da je za svaki udarac presudan rad nogu i položaj tela.

Efikasan i konstantan rad nogu igračima pomaže da svoje telo dovedu u najadekvatniji položaj za udarac, bilo da je u pitanju napad ili odbrana.

Evo i detaljnijeg objašnjenja za 5 glavnih udaraca u stonom tenisu:

  • Topspin - Udarac je karakterističan za napadanje. Reket je pod uglom od 45 stepeni, dok igrač ima za cilj da donjom stranom reketa očeše lopticu i da joj da određeni efe, koji se postiže dodatno njenim odbijanjem o polje protivnika;
  • Blok udarac - Koristi se u odbrambenom stavu dok igrač pokušava da vrati sve zahtevne udarce protivnika. Potrebno je reket postaviti uspravno pod uglom od 90 stepeni. Ne treba dodavati neku posebnu silu udarcu, već se koriste postojeći snaga i brzina loptice;
  • Chop udarac (skraćivanje) - Ukoliko loptica dolazi visoko i sa spinom, izvodi se sečenje, odnosno kontra spin. Cilj je usporiti napad protivnika i postepeni prelazak u ofanzivu;
  • Servis - Neophodno je baciti lopticu najmanje 16cm vertikalno, pa je zatim udariti dok je ona u padu;
  • “Zakucavanje” - Kada je loptica visoko u vazduhu, koristi se ovaj snažan i efektan udarac “na dole” prema polju protivnika.

Stoni tenis je jedan od omiljenih hobi sportova današnjice, pa se često igra i među rekreativcima, dok su profesionalni mečevi prava prilika da naučite nešto više i uživate u pravim majstorijama.

Sada kada ste uz Balkan Bet online kladionicu uvideli sva stoni tenis, odnosno ping pong pravila, preporučujemo da se i sami oprobate u ovoj zabavnoj igri, lako dostupnoj svima. Sve što vam je potrebno jeste jedan dobro raspoložen prijatelj, adekvatan prostor i oprema za igru, pa zabava može početi.

Ukoliko vas stoni tenis više interesuje kao sport u kome ćete uživati iz omiljene fotelje, preporučujemo da praćenje začinite klađenjem na svoje omiljene igrače. Registrujte nalog na Balkan Betu, prebacite sredstva i doživite čari pravih uzbuđenja uz ovaj dinamičan sport. 




Pristupom, daljim korišćenjem ili navigacijom kroz ovaj sajt Vi prihvatate da ćemo mi koristiti određene kolačiće pretraživača (cookies ) i potvrđujete da imate preko 18 godina. BalkanBet ne koristi kolačiće koji ometaju Vašu privatnost, već samo one koji će Vam olakšati korišćenje sajta i poboljšati korisničko iskustvo.