Tehnička greška u košarci - šta je i kako se dobija?
Pitanje za ljubitelje košarke:
Postoji li išta što može više da vas iznervira kada je u pitanju praćenje košarkaških mečeva, nego kada vaš tim ili igrač iz tima za koji navijate, dobije tehničku grešku?
Svi dobro znamo koliko ovo može da zaboli u finišu susreta kada je neizvesno i lomi se rezultat. Često se smatraju neopravdanim, svi se povodom njih bune, pa ipak, dobro je pitanje koliko su sami navijači i ljubitelji košarke upoznati sa pravilima košarke koja se bave, ovim, ne tako popularnim segmentom igre.
U nastavku saznajte šta je to tehnička greška u košarci i zbog čega se dobija. Balkan Bet online kladionica je za vas pored sjajnih kvota za sportsko klađenje, pripremila još jedan koristan i zabavn blog članak. Uživajte!
Šta je tehnička greška u košarci?
Kazna koja se može dodeliti igraču, treneru ili osoblju ekipe tokom košarkaške utakmice, najčešće zbog neprikladnog ponašanja koje se tumači kao nepoštovanje prema drugim igračima, trenerima, osoblju i sudijama, kao i zbog prekršaja koji nisu nužno zasnovani na ponašanju.
U praksi se razlikuju dva tipa tehničkih grešaka.
Postoje tehničke greške za nesportsko ponašanje, odnosno nesportske tehničke greške, kao i one koje nemaju veze sa neopravdanim ponašanjem aktera utakmice, već su tehničko-administrativnog tipa.
Postoje određene protokolne razlike kada je u pitanju tumačenje tehničkih grešaka kod različitih organizacija. Recimo, one se ne računaju kao lični faul u NBA, dok ovu situaciju obrnuto posmatra FIBA.
U svakom slučaju, pravila za dobijanje tehničkih grešaka se ne razlikuju preterano što se tiče samog sadržaja ponašanja i razloga za dobijanje iste.
U nastavku možete videti i zbog čega sve sudije dodeljuju tehničku grešku u košarci.
Zbog čega se dobija tehnička greška u košarci?
Veliki je broj razloga zbog kojih se sudija mogu odlučiti na ovu vrstu sankcionisanja igrača, timova i osoblja. Od malo žustrije rasprave sa sudijom oko sviranog faula, preko raznih gestikulacija igrača upućenih ka drugim akterima meča, pa sve do namernog udaranja protivnika.
U nekim slučajevima su nam slučajevi kada se dodeljuju prosto simpatične. Recimo, kada Željko Obradović iz očigledno opravdanih razloga ulazi u raspravu sa sudijom i potpuno se usled besa zacrveni. U to ime, pročitajte malo više o titulama i biografiji Željka Obradovića, legendi srpske košarke.
Nekada, ovi tehnički faulovi nisu samo to, već odvode igrače do znatno većih sankcija, kao što su zabrana igranja nekoliko narednih mečeva ili do novčanih kazni, kao što je bilo u susretu Partiaza i Real Madrida kada je izbila tuča na terenu.
U poređenju NBA i Evrolige, čini se kako se više tehničkih grešaka dodeljuje u najboljoj ligi na svetu. Razlog tome je možda malo veća neprimerenost ponašanja igrača ili su prosto sudije strožije. Ono što je zajedničko za obe lige jeste da u oba slučaja nudimo najbolje kvote za klađenje na NBA i kvote za Evroligu.
A sada, hajde da vidimo i zbog čega se sve može dobiti greška tehnička u košarci. Nećemo se baviti apsolutno svakim slučajem kada se može dodeliti ova sankcija, već onim najučestalijim, ali ćete svakako razumeti suštinu.
Bilo kakvo odlaganje nastavka igre
Kada trener ili igrač jedne od ekipa namerno na bilo koji način odlaže nastavak igre, sudija će mu pri prvom takvom gestu dati opomenu. Svaki naredni put kada se to dogodi, sledi sankcija.
Primer odlaganja igre može biti kada se lopta tapka u mestu višestruko puta nakon primljenog koša i ne vraća u igru čim pre, po sudijskom znaku, ukoliko je znak potreban.
Prekomerno korišćenje “tajm-auta”
Trener može tražiti “tajm-aut” (time-out), nakon što je ekipa iskoristila regularan broj svojih prekida igre, sa tim da mu neće biti odobren i dodeljuje se tehnički faul. Takođe, u NBA je moguće tražiti “čelindž” (challange) za pregledavanja snimka u vezi sa sudijskim odlukama, čak i kada ekipa nema više nijedan “tajm-aut”, sa tim da ovo ponovo vodi do tehničke greške treneru.
Prekomerno držanje obruča koša
Prekomerno držanje obruča koša se najčešće dešava kada napadač posle zakucavanja demonstrira svoju silu i nepotrebno dugo se drži za sam obruč. Postoji izuzetak od pravila. To su slučajevi kada igrač ostaje da “visi” prekomerno dugo držeći se za obruč, jer na ovaj način sprečava povrede drugih igrača, kada je recimo neko ostao da leži na parketu ispod koša.
Takođe, tehnička se dodeljuje i odbrambenim igračima kada zbog branjenja sopstvenog koša zadržavaju ruku na mrežici, tabli ili obruču. Izuzetak postoji i isti je kao u prethodnom slučaju.
Razbijanje table i uništavanje obruča
U slučaju da tokom meča igrač prekomernom silom izazove razbijanje table ili otkidanje obruča koša, dodeljuje se tehnička, što neće biti slučaj ukoliko se to desi na zagrevanju pred utakmicu.
Nepropisan broj igrača na terenu
Propisan broj igrača po svakoj ekipi koji u svakom trenutku mora biti na terenu je 5. Kada je manje ili više igrača od propisanog broja, sudija dodeljuje tom timu tehničku grešku.
Igrač je dostigao maksimalan broj faulova, a nema izmene na klupi
U slučaju kada igrač prekrši maksimalan broj dozvoljenih faulova, diskvalifikovan je iz igre do kraja meča, pa je potrebno da ga zameni igrač sa klupe. U slučaju da ekipa nema rezervnog igrača zato što su svi diskvalifikovani zbog broja faulova ili drugih razloga, pomenuti igrač ostaje na terenu.
Međutim, njegovom timu se dodeljuje tehnička greška i svaki sledeći faul te ekipe će biti smatran tehničkom greškom. Ovo pravilo je specifično za NBA, dok u ostalim košarkaškim takmičenjima u okviru FIBA, ekipa može igrati sa mnaje od 5 igrača.
Tri defanzivne sekunde u reketu
U NBA postoji striktno pravilo za stajanje odbrambenog igrača u sopstvenom reketu duže od 3 sekunde. Kada se to dogodi, a igrač za to vreme nije direktno čuvao protivničkog napadača, sledi sankcija. FIBA i Evroliga nemaju tako striktno pravilo koje se tiče boravka u reketu, sa tim da i ovde sudije itekako gledaju koliko je igrač proveo u reketu, kako u defanzivnom, tako i u ofanzivnom.
Nesportska u košarci - tehničke greške za nesportsko ponašanje
Do sada smo obrađivali tehničke faulove koji se odnose na samu igru. Međutim, kako igrači i treneri dobro znaju pravila, one nisu tako česte kao tehničke greške za nesportsko ponašanje i nepoštovanje protivnika.
Evo i primera iz prakse koji se odnose na nesportsko ponašanje:
- Prekomerna gestikulacija: Kada igrač, trener ili član stručnog štaba ekipe pravi prekomernu gestikulaciju, na posebno demonstrativan način. Dobar primer jeste sarkastično aplaudiranje sudiji nakon odluke sa kojom se igrač ne slaže, mahanje ka sudiji usled neslaganja sa odlukom, bacanje lopte o pod i drugo…;
- Provokacija protivnika: Kada igrač protivniku dobacuje, viče na njega, tapše ispred lica ili na bilo koji drugi način želi da ga isprovocira;
- Bacanje lopte: Kada god igrač namerno baci loptu ili drugi predmet u pravcu drugog igrača, aktera ili posmatrača igre, biće sankcionisan tehničkom greškom. Ukoliko sudija proceni da je neophodno, igrač ne samo da dobija tehničku grešku za ovaj vid ponašanja, već će potencijalno biti isključen iz ostatka susreta;
- Simuliranje faula: U NBA poznatije kao flopping, odnosi se na uticaj na sudije da dosude faul čak i kada nema osnovane sumnje za tako nečim. Najčešće se manifestuje kroz simuliranje posledica kontakta, kao što je nepotreban pad na parket i tome slično;
- Nepotreban i nameran kontakt sa protivnikom nakon što lopta više nije u igri takođe će biti sankcionisan tehničkom greškom;
- Učestvovanje u tuči: U slučaju da bilo ko od igrača, trenera ili stručnog štaba učestvuje u tuči, dobija tehničku grešku i nakon toga isključenje, a vrlo moguće i dalje novčano sankcionisanje i zabrana igara na nekoliko narednih mečeva.
Što se tiče nesportskog ponašanja i tehničkih grešaka u vezi sa njima, pravila i primena je širom sveta prilično slična, sa manjim razlikama.
Kada se dosudi tehnički faul, oštećena ekipa se nagrađuje jednim ili dva slobodna bacanja i dobija dodatni posed i novi napad, koji počinje uz bočnu liniju terena. Dva ovakva faula znače i isključenje za igrača ili trenera.
Sada kada znate šta je tačno tehnička greška i zbog čega se najčešće dobija, praćenje košarkaških susreta sa društvom podižete na viši nivo. Umesto da svoju ljutnju usmerite ka sudijama, malo promislitie i shvatićete da u 98% slučajeva, postupaju u skladu sa svim pravilima.
Pratite Balkan Bet blog sekciju za još korisnog sadržaja i registrujte nalog na Balkan Betu kako bi vam u svakom trenutku bile dostupne najbolje kvote za klađenje i vrhunska ponuda igara!