Vodič kroz 8 stadiona za Svetsko prvenstvo u fudbalu, Katar 2022.
Katar 2022. je sve bliže, a osam stadiona koji će biti domaćini turnira i bitke za trofej su spremni da prime igrače i publiku sa svih krajeva sveta. Ovi fascinantni objekti ne samo da privlače pažnju svojim izgledom, već su neki od njih bili i tema različitih spekulacija.
Za početak ćemo spomenuti tek par informacija koje govore u prilog svih onih priča i komentara o kojima se polemisalo u prethodnom periodu.
- Svih osam stadiona se nalaze u krugu od samo 30-ak km od centra Dohe i biće povezani metro sistemom
- Tačno je da se jedan od stadiona sastoji od 974 kontejnera za transport i može se u potpunosti demontirati
- Al Janub je jedan od najkontroverznijih stadiona u Kataru, a njegov dizajn i arhitektonsko rešenje su bili predmet brojnih intrigantnih poređenja o kojima možete više pročitati niže u tekstu
U nastavku saznajte kako će izgledati svih osam lokacija na kojima će se igrati najbolji svetski fudbal, gde će se održati finale Mundijala, okvirne podatke o stadionima, zanimljivosti, kao i šta sve mogu da očekuju navijači.
1. Stadion Lusail (Lusail)
- Kapacitet: 80.000 mesta
- Udaljenost od Dohe: 15-16 km
- Broj mečeva koji će se odigrati na njemu: 10, uključujući finale
Stadion Lusail nalazi se u istoimenom gradu i organizatori tvrde da će ovo biti jedno od mesta sa sjajnom atmosferom tokom utakmica - to je reprezentativni stadion turnira u Kataru i on će biti domaćin uvodnih utakmica, finala Mundijala, kao i drugih ključnih duela.
Otvoren je tek ove godine, i to sa velikim zakašnjenjem, a njegov dizajn je inspirisan igrom svetlosti i senke koja je karakteristična za fanar fenjer - fenjer koji umesto ulja ima sveću.
Kada se turnir bude završio većina sedišta sa ovog stadiona će biti uklonjena i donirana zemljama u razvoju, pošto novoizgrađenom gradu Lusailu, vrednom 33 milijarde funti, kako kažu, neće biti potreban sopstveni fudbalski stadion posle 2022.
S obzirom na to da može da ugosti najviše navijača od svih stadiona, to je i razlog zašto će se baš na njemu igrati utakmica finala Svetskog prvenstva.
2. Al Janub stadion (Al Janoub)
- Kapacitet: 40.000 mesta
- Udaljenost od centra Dohe: 20-ak km
- Broj mečeva koji će se odigrati na njemu: 7, do poslednjih 16
Ranije poznat kao stadion Al Wakrah, futuristički, ali istovremeno i elegantan, dizajn Al Januba inspirisan je jedrima tradicionalnog arapskog čamca „dhow”, u čast pomorskog nasleđa.
Foto: Marco Verch, izvor: Flickr
Ima krov koji se može navući i ukloniti po potrebi i inovativni sistem hlađenja kako bi se osiguralo da se na terenu održavaju događaji tokom cele godine, čak i tokom velikih vrućina u letnjim mesecima.
Dizajnirala ga je britansko-iračka arhitektkinja, Dame Zaha Hadid, koja je iznenada preminula 2016. Godine, a oko čije ideje i dizajna mnogo polemisalo na internetu.
Kada je njen crtež prvi put objavljen 2013. postao je viralan zbog komentara koji su sugerisali da stadion više liči na intimne delove žene. Dame Zaha je u to vreme bila veoma ljuta zbog ovakvih poređenja, rekavši da su zaista neprijatna i neprikladna.
Interesantna činjenica je da je ovo prvi stadion za Svetsko prvenstvo koji je otvoren još u maju 2019, dok će njegov kapacitet biti smanjen za 20.000 mesta nakon završetka Mundijala.
3. Al Bajt stadion (Al Bayt)
- Kapacitet: 60.000 mesta
- Udaljenost od centra Dohe: 35 km
- Broj mečeva koji će se odigrati na njemu: 8, uključujući prvi meč
Jedan je od većih stadiona i biće domaćin brojnih utakmica sve do polufinala takmičenja.
Arena je dizajnirana tako da predstavlja arapsko gostoprimstvo, a njegova konstrukcija izgleda kao tradicionalni arapski šator „bayt al sha'ar”.
Pošto temperature u Kataru mogu dostići 30°C čak i u novembru, on ima i krov koji se može otvoriti i zatvoriti kako bi se unutrašnjost zaštitila od toplote.
To je najudaljeniji stadion od Dohe, ali svi oni navijači koji ne budu želeli da putuju imaju mogućnost da ostanu u njegovom hotelu sa pet zvezdica i tržnom centru, koji će biti otvoreni na tom mestu.
4. Ahmad Bin Ali stadion (Ahmad Bin Ali)
- Kapacitet: 40.000 mesta
- Udaljenost od centra Dohe: 20-ak km
- Broj mečeva koji će se odigrati na njemu: 7, do poslednjih 16
Ovaj stadion, koji je takođe dobio ime nakon što se prvobitno zvao Al-Rayyan, po istoimenom gradu u kome se nalazi, biće mesto dešavanja više utakmica do četvrtfinalne faze.
Kreiran je tako da predstavlja odraz katarske kulture, a njegova talasasta fasada sadrži različite šare i motive karakteristične za Katar.
Nalazi se u blizini pustinje, te ugostiteljski i trgovački objekti koji okružuju stadion takođe odražavaju ovu zemlju, sa konstrukcijama u obliku peščanih dina.
Zanimljiv podatak jeste i da je stadion izgrađen na mestu starog terena, sa većinom građevinskog materijala koji je ponovo upotrebljen za podizanje novog stadiona Ahmad Bin Ali.
5. Stadion Edukejšn siti (Education City)
- Kapacitet: 40.000 mesta
- Udaljenost od centra Dohe: 7 km
- Broj mečeva koji će se odigrati na njemu: 8, do četvrtfinala
Ovaj stadion se nalazi nedaleko od centra Dohe, u okviru katarske Fondacije za obrazovanje, a u okolini su brojni prestižni univerziteti.
Nakon što bude domaćin utakmica do četvrtfinalne faze, posle Svetskog prvenstva ovaj gradski stadion bi trebalo da postane dom ženskog nacionalnog tima.
Stadion ima oblik dijamanta i nosiće nadimak „Dijamant u pustinji” jer, kako tvrde, dizajniran je da blista danju i sija noću.
Arena ovog stadiona je već ugostila finale FIFA Svetskog prvenstva za klubove 2021. godine.
6. Al Tumama stadion (Al Thumama)
- Kapacitet: 40.000 mesta
- Udaljenost od centra Dohe: 12 km
- Broj mečeva koji će se odigrati na njemu: 8, do četvrtfinala i uključujući četvrtfinale
Ovaj stadion je inspirisan tradicionalnom tkanom kapom „gahfiya”, koju nose muškarci širom Bliskog istoka i koja se lako može uočiti na slikama stadiona.
Ovo je jedini stadion za Svetsko prvenstvo koji je dizajnirao katarski arhitekta Ibrahim Al Džaidah.
Al Tumama će, takođe, prepoloviti svoj kapacitet nakon Svetskog prvenstva donirajući sedišta dugim zemljama. Planirano je još i da se tu otvore džamija i hotel.
7. Stadion 974
- Kapacitet: 40.000 mesta
- Udaljenost od centra Dohe: 5 km
- Broj mečeva koji će se odigrati na njemu: 7, do poslednjih 16
Ovo je jedan od stadiona o kojima se najviše komentarisalo. Prvi put za Svetsko prvenstvo za izgradnju stadiona je korišćen nestandardi materijal - naime, ovaj stadion je napravljen od 974 transportna kontejnera i drugih materijala koji se lako mogu rastaviti nakon završetka turnira. Sve ovo sa ciljem da se koristi što manje materijala i time se smanji otpad i emisija štetnih gasova. Pored toga, broj 974 је simboličan i zato što je to pozivni broj za Katar.
Planirano je da se posle Mundijala mnogi delovi arene, uključujući sva sedišta, kontejneri, pa čak i krov, demontiraju i prenamene za upotrebu u drugim sportskim ili nesportskim događajima.
Ovaj stadion ima pogled na horizont sa oblakoderima i Doha Corniche, šetalište na obali koje noću, obasjano svetlima, izgleda zadivljujuće.
8. Međunarodni stadion Kalifa (Khalifa International)
- Kapacitet: 40.000 mesta
- Udaljenost od centra Dohe: 10 km
- Broj mečeva koji će se odigrati na njemu: 8, uključujući plej-of za treće mesto
Ovo je bio jedini stadion koji je otvoren pre nego što je Svetsko prvenstvo u fudbalu dodeljeno Kataru, a prvobitno je izgrađen 1976. godine. Takođe, bio je domaćin finala Emir kupa u maju prošle godine pred 40.000 gledalaca.
Bio je nacionalni stadion zemlje otkako je otvoren, a za ovu priliku je posebno renoviran kako bi pružio sve što je potrebno kao domaćin Svetskog prvenstva Katar 2022.
Zanimljivo je spomenuti da je prethodno bio domaćin i Azijskih igara, Kupa Zaliva i AFC Kupa Azije i domaćin Svetskog prvenstva u atletici 2019. godine.
Engleska je ovde igrala sa Brazilom u međunarodnoj prijateljskoj utakmici 2009. godine, dok je Liverpul osvojio FIFA Svetsko klupsko prvenstvo na ovom mestu 10 godina kasnije.
Spektakularni stadioni za Mundijal 2022. kao spoj najsavremenije tehnologije i ekološkog koncepta
Ako ste među onim najvatrenijim navijačima koji sa nestrpljenjem iščekuju početak Mundijala u Kataru, sigurni smo da su vam zanimljivi i svi spomenuti detalji i pikanterije o ovom, po svemu sudeći, jedinstvenom Svetskom prvenstvu u fudbalu.
Poznato je da je Katar jedna od najbogatijih zemalja sveta, te ne čude sav glamur i tehnološka rešenja koja su korišćenja u pripremi stadiona koji će biti glavni centri dešavanja Mundijala 2022. Farme solarnih panela za napajanje energijom koje imaju neke od ovih fudbalskih arena, jedinstveni sistemi hlađenja za borbu protiv vrućina i spoljašnja klimatizacija su samo neki od njih.
Ali ipak, sve to uz brigu o održivosti, korišćenju ekoloških metoda i materijala koliko je to moguće, kao i fokus na tradiciju arapskih zemalja kao glavnu okosnicu arhitektonskih rešenju ovih objekata.
Ne treba zaboraviti i podatak da nikad u modernoj istoriji Svetskog prvenstva razdaljina između stadiona nije bila tako mala - okvirno 55 km između dve najudaljenije arene, što, uz sjajnu povezanost novim putevima i metroom, omogućava navijačima da lako i brzo stignu sa lokacije na lokaciju i gledaju više od jedne utakmice u istom danu.
PROČITAJTE JOŠ:
Zanimljivi nadimci reprezentacija na Svetskom prvenstvu u fudbalu
Top 5 najskupljih reprezentacija na Mundijalu