Snuker pravila - kako se igra snuker?
Snuker je džentlmentska igra u kojoj se pored kvaliteta igrača ističe i poštovanje protivnika.
Nema preteranog radovanja nakon serije dobrih poteza, često se igrači izvinjavaju kada ih pogleda sportska sreća, dok se čak i sudiji govori kada je prevideo da donese ispravnu odluku.
Verujemo da će vam nakon ovih nekoliko interesantnih činjenica biti zanimljivo da se više uključite u praćenje snukera i da prethodno saznate sva snuker pravila koja smo pripremili u nastavku.
Pre nego što nastavite sa istraživanjem korisnih informacija o snukeru, pogledajte i najbolje kvote sa vrhunskom ponudom igara za klađenje na Balkan Betu.
Opšta snooker pravila
Snuker se kao sport zasniva na udaradnju kugli štapom radi njihovog ubacivanja u rupu i sakupljanja poena. Postoje bele, crvene i šarene kugle koje se ubacuju po određenom redu.
Belom kuglom se početnim udarcem razbijaju crvene, dok šarene imaju svoju početnu poziciju na stolu.
Raspored crvenih je u obliku trougla pre razbijanja. Bela kugla se postavlja bilo gde unutar polukruga koji se nalazi nasuprot trougla sa crvenim kuglama.
Bela kugla se jedina udara štapom i njome se gađaju ostale kugle na stolu. Pre svake šarene kugle je neophodno ubaciti jednu crvenu. Šarene se kako se koja ubaci vraćaju na sto, na svoju početnu poziciju, što nije slučaj sa crvenim kuglama, koje ostaju u rupama.
Nakon što se ubace sve crvene i šarene kugle (koje su nakon toga vraćene na sto), potrebno je ponovo šarene kugle ubaciti po određenom redosledu, od najnižeg do najvišeg broja.
Krajnji cilj partije jeste osvojiti više poena od protivnika, kako bi pobedio u toj partiji. Broj partija zavisi od turnira do turnira, uglavnom se povećava kako turnir odmiče. Primera radi, na onim najvećim turnirima poput Svetskog prvenstva u snukeru, igra se na 11 dobijenih partija, a u finalu na 18, zbog čega se susreti mogu odužiti i na po nekoliko dana.
Pravila snukera za bodovanje
Svaka kugla na stolu nosi određeni broj poena. Kada se ubaci crvena kugla, dobija se po 1 poen za svaku, dok se šarene vrednuju svaka pojedinačno od 2 do 7 i to na sledeći način:
- žuta vredi 2 poena;
- zelena vredi 3;
- smeđa vredi 4;
- plava vredi 5;
- roze vredi 6;
- crna vredi 7.
Maksimalan broj poena koji je moguće osvojiti tokom jedne partije iznosti 147 i to se zove maksimalni brejk, što znači da igrač nije imao promašaj ubacivši 15 crvenih kugli, 15 crnih i 6 šarenih kugli.
Moguće je osvojiti i 155 poena u situaciji kada je protivnički igrač napravio faul, tako što je svojim prethodnim potezom sprečio protivnika da pogodi neku od strana crvenih kugli. U ovim slučajevima je dozvoljeno gađati šarenu kuglu umesto crvenih, zbog čega se povećava finalni zbir.
Igrač poene može takođe osvojiti iz faulova i to kada protivnik pogodi prvo šarenu kuglu, a po redu mu je bila crvena, kao i kada se desi obrnut slučaj. Poeni iz faula se dobijaju i kada se ubaci bela kugla ili kada igrač ne uspe da izađe iz maske (situacija kada se igraču bela kugla nalazi na poziciji odakle ne može direktno pogoditi kuglu koja mu treba).
Poeni za faulove se različito vrednuju u zavisnosti od stepena greške. Minimum je 4, a maksimum 7:
- 4 poena kada se greškom ubaci bela kugla ili bude pogođena neka od šarenih;
- 7 poena za faul na crnoj kugli;
- 7 poena ukoliko se udarac ne izvrši u roku od 60 sekundi.
Dimenzije stola za snuker i druge specifičnosti u vezi sa opremom
Izuzetno je važno da dimenzije stola za snuker budu standardizovane i jednake na svim turnirima, kako bi se postigli uvek jednaki uslovi za igru.
Snuker sto je kao što možete zaključiti i po dimenzijama pravougaonog oblika i poseduje 6 džepova za ubacivanje kugli. Četiri od ovih šest rupa se nalaze na uglovima stola, dok su još dve raspoređene sa po jedne strane.
Sto za snuker dimenzije:
- dužina stola za snooker je 3,6m;
- širina je 1,8m;
- visina se kreće od 85cm do 88cm;
Kada je reč o stolu za igranje snukera, njegova veličina nije jedina stvar koja zapada za oko, već i materijal od koga je izrađena sama površina za igru.
Površina stola za snooker je prekrivena baizeom, odnosno mekanom zelenom tkaninom, koja omogućava kuglama da besprekorno klize. Baize je napravljen od vune ili mešavine vune sa drugim materijalima i uvek je zelene boje, koja je na neki način zaštitni znak ove igre.
Ivice stola su pokrivene gumom, elastičnom površinom koja je idealna opcija kako bi se kugle odbijale.
Šta kažu pravila za snuker po pitanju druge opreme?
Pored stola za snooker, neophodno je pomenuti još 3 glavna segmenta opreme:
- kugle za snooker;
- štapovi za snooker;
- pomoćna oprema za snooker.
Snuker kugle su izrađene od fenolne smole, materijala koji zahvaljujući svojoj izdržljivosti obezbeđuje kotrljanje bez ikakvih problema. Ukupno se na stolu mora naći 22 kugle, od čega je 15 crvenih kugli, 6 šarenih i 1 bela, dok su im dimenzije standardizovane.
Za razliku od kugli koje su uvek istih dimenzija, štapovi za snuker mogu biti različite debljine i težine, a igrači biraju prema svom ukusu. Lakši štapovi omogućavaju veću preciznost, a veći štap daje bolju stabilnost.
Štapovi su prema vrhu suženi, dok je sam špic oblepljen sintetičkim vrhom, koji je takođe moguće podešavati, odnosno učiniti ga mekšim ili oštrijim.
Pomoćni alati pored krede za podešavanje vrha su:
- dugačak štap sa dodatkom na kraju koji pomaže većem dometu prilikom udarca;
- produženi pauk omogućava veću visinu prilikom udaranja i ubacivanja kugla;
- oslonac za labudov vrat ima zakrivljeni nastavak za bolju preciznost.
Zanimljivosti o snukeru
Pored snuker pravila, Balkan Bet kladionica je za vas pripremila i zanimljivosti snuker igre.
Pre svega je neophodno napomenuti da postoji razlika koju ima snuker igra i bilijar. Ona postoji iako ova dva sporta imaju iste rekvizite. Razlika je upravo u veličini stolova, podloge, dužini štapova, masi kugla, ali i pravilima.
Smatra se da su snuker izumeli britanski oficiri u Indiji. Snuker igra se još naziva i džentlmenska igra i pored opisanih pravila, ovde postoji određena kultura pristojnog ponašanja, koju svaki igrač mora da poštuje.
Posebno je popularan u Velikoj Britaniji i Americi, ali i bivšim zemljama Komonvelta, posebno onim na tlu Azije. Ovo nije samo igra niti tako bezazlen sport kao što se mnogima može učiniti na prvi pogled.
Zahteva se izuzetna preciznost, kao i psiho-fizička pripremljenost igrača na višesatne mečeve koji se u nekim slučajevima mogu razvući i na po nekoliko dana.
Ukoliko ste impresionirani dugačkim sportskim mečevima, proverite u našem blog članku i koji su najduži teniski mečevi ikada.
Godine 1927. se organizuje prvo svetsko prvenstvo u snukeru, za šta je poseban doprinos dao profesionalni igrač Džo Dejvis.
Bilo je indicija i težnji ka tome da snuker postane olimpijski sport na olimpijadi u Tokiju 2020. godine, ali se to ipak nije dogodilo.
Najveći turnir je Svetsko prvenstvo u snukeru koje se organizuje u Šefildu u Velikoj Britaniji, što je ujedno i najvrednije takmičenje prema tradiciji i nagradnom fondu.
Pomenuti Džo Dejvis je igrač sa najviše titula na svetskom prvenstvu sa čak 15. U modernoj eri sporta, najuspešniji igrači su Stiven Hendri, sa 7 titula, Stiv Dejvis i Rej Rerdon sa 6 i dobro poznati Roni O’Saliven sa 5.
Nadamo se da smo vam dali dovoljno dobar odgovor na pitanje šta je snuker, kako se igra snuker i koja su pravila, tako da ćete sada biti dodatno motivisani da savladate ovu džentlmensku igru veštine i psiho-fizičkih sposobnosti.
Ukoliko uživate u gledanju, praćenju i klađenju na sportske događaje, Balkan Bet ponuda za uživo klađenje na sve sportove će vam definitivno biti zanimljiva.
Registrujte nalog na Balkan Betu i uživajte u prognoziranju rezultata sa najboljim kvotama baš kod nas!