Borilačke veštine - koji su najpopularniji borilački sportovi?

Borilačke veštine - koji su najpopularniji borilački sportovi?

Saznajte koji su najpopularniji borilački sportovi i nešto više o istoriji i razvoju prvih borilačkih veština na Bliskom Istoku, Mesopotamiji i Mediteranu.

Borilačke veštine predstavljaju sisteme borilačkih i samoodbrambenih tehnika koje borcima služe da savladaju jedan drugog. Borilački sportovi u kojima se koriste veštine borbe razlikuju se prema pravilima i stilovima.

Iako su tek u moderno doba dobili oblik kakav nam je danas poznat, mnogi borilački sportovi su nastali kao preteča starocivilizacijskih veština sa Bliskog Istoka, Mesopotamije i Mediterana.

Svako ko se nekada makar i rekreativno bavio borilačkim sportom, dobro zna da se od boraca pored snage, zahtevaju odlična fizička kondicija, uvežbana tehnika i mentalna disciplina.

Zato se danas divimo elitnim borcima u boksu, MMA, rvanju i mnogim drugim sportovima.

U još jednom blogu Balkan Bet online kladionice otkrijte koji su to najpopularniji borilački sportovi današnjice i odigrajte tiket sa najboljim kvotama za sportsko klađenje online iz svoje fotelje. Praćenje omiljenih boraca je uz nas još uzbudljivije!

Slot avantura

Na samom početku, prevashodno saznajte nešto više o istoriji i razvoju borilačkih veština.

Istorija, postanak i razvoj borilačkih veština sa različitih podneblja

Korišćenje snage i fizičkih veština je kroz istoriju, pa sve do uspostavljanja modernog i civilzovanog društva, bio uobičajen način rešavanja sukoba. Otuda i ne čudi što su se prve borilačke veštine pojavile još u davna vremena.

Kineske borilačke veštine

U 3. milenijumu p.n.e. se u Kini pojavio sport pod nazivom Jiao di, posebno popularan za vreme dinastije Qin. Sportisti su nosili rogate šlemove kojima su se udarali i tako pokušavali da obore jedan drugog. Vremenom je dobijao nova pravila i donekle se približio sportu koji nam je danas poznat kao rvanje, sa tim da je uključivao i elemente udaranja

Izuzetno je bio popularan i među kinsekim vojnicima. Pobednik bi se takmičio sa sledećim izazivačem i ostajao u ringu posle svake borbe, sve dok ne bude pobeđen ili više ne bude imao izazivača.

Japanske borilačke veštine

Japanske borilačke veštine, poznate kao budo, obuhvataju širok spektar disciplina, uključujući džudo, karate, kendo, aikido, i mnoge druge. Razvoj ovih veština seže u feudalno doba Japana, gde su samuraji razvijali i usavršavali tehnike borbe kako bi služili svojim gospodarima i zaštitili svoje časti. Džudo, koji znači "nežan put", osmislio je Džigoro Kano krajem 19. veka, integrirajući tehničke i etičke aspekte različitih jiu-jiutsu škola u organizovanu disciplinu sa ciljem fizičkog, mentalnog i moralnog razvoja pojedinca.

Svaka od japanskih veština nosi sa sobom nasleđe koje se prenosi kroz generacije, sa naglaskom na poštovanju, unutrašnjem miru i samopoboljšanju. Japanske borilačke veštine su više od načina za samoobranu; one su način života koji zahteva posvećenost i neprekidno učenje.

Da li su postojale borilačke veštine u Mesopotamiji?

Ne postoje provereni dokazi da su ljudi na ovom prostoru praktikovali borilačke sportove i veštine, ali se to može pretpostaviti. Jedan od načina jeste i tumačenje Epa o Gilgamešu koji je napisan negde oko 2.100 godine p.n.e. Naime, jedan deo epa pominje sukob Enkida i Gilgameša, pri čemu koriste različite tehnike obaranja, slične onima u današnjem rvanju.

Borilačke veštine na Srednjem istoku

Sličan slučaj imamo i kada je u pitanju Srednji istok, konkretnije Indija. Stari zapisi govore o sportu pod nazivom malla-yuddha, što bi u prevodu bilo borbeno rvanje. Sport se praktikovao još u Indiji od 500. godine p.n.e i zapravo je bio kombinacija različitih tehnika udaranja i poluga. 

Pored rvanja, podrazumevao je hvatove, ugrize, udarce, poluge, a imao je 4 oblika, od kojih je svaki bio progresivno agresivniji i brutalniji od prethodnog. Za razliku od drugih verzija rvanja u starim vremenima, ovde je fokus bio mnogo više na snazi nego na tehnici.  

Bogata istorija borilačkih veština u Grčkoj

Stara Grčka nudi znatno bogatiju istoriju razvoja i prakse borilačkih veština, kao i mnogo više zapisa. Preteča za moderne Olimpijske igre, odnosno za najnovije Olimpijske igre 2024. godine u Parizu, bile su igre održavane u periodu postojanja Antičke Grčke.

Iako borbeni sportovi nisu bili deo inicijalnih igara, vremenom su se pridružili toj listi. Pogledajte i koji su svi Olimpijski sportovi danas.

Evo i po kom redosledu su se dodavale borilačke veštine kao sportske olimpijske discipline:

  • rvanje (palé) - 708. godina p.n.e;
  • boks (pyghmachia) - 688. godina p.n.e;
  • nasilni sport sa malo pravila (pankration) - 648. godina p.n.e.

Posebno je popularno bilo rvanje kao zasebna disciplina i kao deo pentatlona. Dozvoljeno je bilo korišćenje ruku, ali ne udaranje i šutiranje. Cilj je bio oboriti protivnika 3 puta na zemlju, dok je nakon prvog i drugog pada oboreni takmičar morao odmah da ustane i nastavi borbu, koja nije bila podeljena na runde, niti vremenski ograničena.

Borilačke veštine Centralne Evrope

Za razliku od bogate istorije razvijenog antičkog sveta, za podneblje srednje Evrope se ne vezuje previše spisa o postojanju borilačkih veština. U 16. veku su se pripadnici svih društvenih klasa bavili jednom vrstom rvanja, u Nemačkoj poznatijom kao geselliges ringen, gde su opasni manevri bili zabranjeni. U istom periodu, na području današnje Irske je postojao sličan sport, danas poznatiji kao collar and elbow, u kome su protivnici na početku runde hvatali jedan drugog oko vrata i tako vrteći se u krug pokušavali da obore i zadrže protivnika na zemlji.

boks-mec-bokseri-udarci-ring

Koje su najpopularnije vrste borilačkih veština danas?

Sportovi ovog tipa danas uživaju veliku popularnost, pa tako nema sumnje da ljubitelji sporta ili čak i oni koji to nisu, ne znaju ko su bokseri poput braće Kličko i Majka Tajsona ili pak Kabiba Nurmagomedova i Konora Mek Gregora.

Osim boksa i MMA kao objektivno najgledanijih i najpopularnijih sportova ovog tipa, vredne pomena svakako jesu i druge sportske discipline koje zahtevaju snagu, tehniku, strpljenje i mnogo sati vežbe radi dostizanja savršenstva.

Boks - najplemenitija borilačka veština

Ova borilačka veština vuče korone još iz antičkih vremena, ali je svoj moderan oblik dobila u 18. veku. Uživa veliku popularnost, dok su pravila, mečevi, rangiranje i sve druge važne okolnosti regulisane od strane organizacija poput World Boxing Association (WBA) Championships, World Boxing Council (WBC) Championships i International Boxing Federation (IBF) Championships. Prvi put se pojavljuje na Olimpijadi 1904. godine, na igrama u Sent Luisu.

Elegantan borilački sport koji podrazumeva samo udaranje stegnutim pesnicama koje je dozvoljeno iznad pojasa. Istražite najbolje kvote na boks mečeve na Balkan Betu i uživajte u čarima bogate ponude za sve važne mečeve.

MMA (Mixed Martial Arts) - borilački sport od koga zastaje dah

MMA je full-contact borilački sport koji podrazumeva kombinaciju veština iz mnogo drugih sportova ovog tipa, kao što su rvanje, džudo i brazilska džiu džica. Iako su slične veštine postojale u antičko doba, teško ih je bilo definisati kao pravi sport, za razliku od MMA, koji se definisao i ozvaničio kao disciplina nastankom danas najveće svetske organizacije Ultimate Fighting Championship - UFC.

Sport je sve popularniji, danas ne samo u Americi, već i širom sveta, posebno zbog uticaja organizacija Bellator i ONE Championship. Izuzetno grub sport u kome malo čega nije dozvoljeno, tako da je predviđen samo za najhrabrije borce.

Ne zaboravite da i Srbija ima veliki broj takmičara na vrhunskom nivou, koji se takmiče pod okriljem najboljih organizacija. U našem blog članku pogledajte i ko su najbolji srpski MMA borci.

Nudimo i uvek ažurnu ponudu mečeva i sjajne kvote za MMA, tako da se možete kladiti na omiljene borce i očekivati lepe isplate kada se sve kockice slože i posluži vas malo sreće.

Brazilska džiu-džica

Brazilska Džiu-džica se razvila u 20. veku u Brazilu, inspirisan japanskim veštinama džudo i džujica. Savladavanje tehnika obaranja, poluga i držanje protivnika na zemlji, karakterističnih za brazilsku džiu-džicu, razvilo se uporedo sa MMA. Razlog tome je što su ove tehnike sastavni deo i važan faktor gorepomenutog sporta u kavezu.

Najpoznatija takmičenja današnjice su Svetsko prventsvo u džiu-džici (IBJJF), kao i čuveni Abu Dhabi Combat Club (ADCC) Submission Wrestling World Championship.

Mau Tai - vojna borilačka veština sa Tajlanda 

Mau Tai je poznat kao “umetnost osam udova” i potiče sa nekadašnjeg Sijama, današnjeg Tajlanda. Ova vojnička borilačka veština podrazumeva udaranje pesnicama, nogama, laktovima i kolenima.

Poznavanje tehnika sporta kao što je Mau Tai nudi visoku spremnost za samoodbranu od protivnika i efikasno rešavanje svakog sukoba “prsa u prsa”. 

Naširoko popularan na Tajalndu, uspeo je da se probije i na svetsku scenu borilačkih sportova, iako kao i mnogi drugi, nije došao do Olimpijade. Glavne organizacije su World Muaythai Council (WMC) i International Federation of Muaythai Associations (IFMA).

rvanje-mec-borci

Rvanje - čuveni olimpijski sport

Rvanje nastaje kao borilačka veština sa poreklom iz Grčke, Egipta i Mesopotamije, a uključuje bacanje i držanje protivnika na zemlji u određenim polugama, čime mu se ne omogućava da ustane sa zemlje.

Najpoznatiji stilovi rvanja su slobodni i grčko-rimski stil, od kojih prvi od dva pomenuta dozvoljava korišćenje nogu kako u napadu, tako i odbrani, dok drugi zabranjuje hvatanje ispod struka.

Rvanje pripada olimpijskim sportovima od samog početka održavanja modernih igara, dakle od 1896. godine. Glavna organizacija je United World Wrestling (UWW), dok su najvažniaj takmičenja UWW World Wrestling Championships i NCAA Wrestling Championships.

Džudo - borilačka veština u kojoj tehnika igra presudnu ulogu

Kada su u pitanju japanske borilačke veštine, džudo je definitivno jedna od najpopularnijih. Formirao ju je Džigoro Kano 1882. godine i kao osnovne tehnike uključio bacanje, grappling, kao i tehnike završavanja borbe uz poluge i bez udaraca

Osnovna tehnika jeste pozicioniranje i hvat tako da se na najbolji mogući način iskoristi snaga protivnika protiv njega.

The International Judo Federeation (IJF) je glavno upravno telo u ovom sportu. Godine 1964. postaje olimpijski sport u Tokiju. Glavni turniri su IJF World Judo Championships i the European Judo Championships

Kik-boks - dinamična kombinacija boksa i karatea

Kik-boks je borilačka disciplina koja spaja tehnike tradicionalnog boksa sa elementima istočnjačkih borilačkih veština kao što su karate i mau tai. Razvio se tokom 1970-ih godina kao sport koji teži da uključi više udaraca nogama nego što je to slučaj u boksu. 

Trening kik-boksa uključuje intenzivan rad na snazi, kondiciji i brzini, što ga čini popularnim izborom za one koji vole fitness. Kik-boks je regulisan od strane više globalnih organizacija koje organizuju međunarodna takmičenja, uključujući World Kickboxing Association (WKA) i International Kickboxing Federation (IKF)

Tekvondo - olimpijska borilačka veština iz Koreje

Tekvondo je korejska borilačka veština koja se fokusira na dinamične udarce nogama i agilnost. Ovaj sport se razlikuje po zahtevima za korišćenjem visokih i brzih udaraca koji zahtevaju izvanrednu fleksibilnost i kontrolu. Zbog svoje efikasnosti u samoodbrani i spektakularnosti, tekvondo je postao deo Olimpijskih igara 2000. godine

Učenje tekvonda poboljšava ne samo fizičku kondiciju već i mentalnu disciplinu, što uči praktikante vrednostima kao što su poštovanje i upornost. Svetska Tekvondo Federacija (WTF) i Međunarodna Tekvondo Federacija (ITF) su dve glavne organizacije koje promovišu ovaj sport na međunarodnom nivou, organizujući brojna takmičenja širom sveta. Tekvondo je takođe popularan u filmskoj industriji, gde se često koristi zbog svoje vizuelne atraktivnosti.

Karate - disciplina duha i tela

Karate je jedna od najpoznatijih japanskih borilačkih veština, koja podstiče razvoj fizičkih i mentalnih veština kroz trening udaraca, blokada i izbegavanja. Karate je filozofski osmišljen tako da promoviše karakter, kontrolu, i samo-disciplinu, što se postiže kroz stroge treninge i ceremonijalne aspekte veštine. 

Ova veština je pridobila globalnu popularnost, dovodeći do njenog uključivanja u Olimpijske igre 2021. godine kao priznanje njenom sportskom i kulturnom značaju. Svetska Karate Federacija (WKF) reguliše takmičenja i osigurava da se standardi učenja i takmičenja održavaju na visokom nivou širom sveta. Karate kao sport takođe istražuje aspekte meditacije i duhovnog rasta, čineći ga pristupačnim za sve uzraste.

Krav Maga - izraelska taktička borilačka veština

Krav Maga nije samo borilačka veština; to je praktični sistem odbrane koji je osmišljen da pruži efikasne tehnike u stvarnim, opasnim situacijama. Razvijena od strane izraelskih odbrambenih snaga, ova veština se bazira na prirodnim reakcijama tela na opasnost i uključuje tehnike iz rvanja, boksa, i drugih borilačkih veština. 

Fokus Krav Mage je na realnosti samoodbrane, što uključuje situacione simulacije koje podučavaju učesnike kako da se brane protiv naoružanih i nenaoružanih napadača. Iako Krav Maga ne učestvuje u tradicionalnim sportskim takmičenjima, njena popularnost raste zbog njene direktne primenljivosti u svakodnevnom životu, što privlači ljude koji žele da se osećaju sigurnije na ulici.

Kung-fu - drevna kineska borilačka veština

Kung-fu, ili Wushu, obuhvata razne stilove koji mogu biti fokusirani na oružje, i/ili sparing. Ova kompleksna veština se prenosi kroz generacije sa dubokim korenima u kineskoj filozofiji i kulturi. Trening kung-fua uključuje izgradnju fizičke snage, fleksibilnosti, i izdržljivosti, ali i mentalne koncentracije i emocionalne discipline. 

Često viđen u kineskim akcionim filmovima, kung-fu je takođe sport sa velikim takmičenjima kao što su All-China Games i razni međunarodni festivali koji prikazuju veštine majstora iz različitih škola. Osim toga, praktikovanje kung-fua omogućava dublje razumevanje kineske kulture i umetnosti.

Sumo rvanje - tradicionalni japanski sport

Sumo je jedan od najstarijih i najpoštovanijih sportskih tradicija u Japanu, gde se drevne ritualne prakse prepliću sa modernim sportskim takmičenjem. Osnovni cilj u sumo rvanju je da se protivnik izbaci iz kruga (dohyo) ili da se natera da dodirne tlo bilo čim osim tabanima. Borci u sumu, poznati kao rikishi, moraju da prođu kroz rigorozne treninge i da se pridržavaju strogog režima koji uključuje specifičnu ishranu za dobijanje telesne mase. Sumo je duboko ukorenjen u šinto religiji, što se odražava u ceremonijalnim aspektima sporta, uključujući čišćenje dohyo solju pre meča kao simbolom pročišćenja. 

Turniri, poznati kao honbasho, održavaju se šest puta godišnje i uključuju višednevne borbe koje privlače veliku pažnju javnosti. Ove događaje reguliše Japanska Sumo Asocijacija, koja održava tradiciju i integritet sporta. Sumo nije samo test snage već i strategije, gde iskusni rikishi koriste složene tehnike da nadmudre protivnika.

Kapoera - afro-brazilska borilačka veština

Kapoera je jedinstvena mešavina borilačke veštine, plesa i muzike, koja potiče iz Brazila i ima korene u afričkim tradicijama koje su prenesene u Južnu Ameriku putem trgovine robljem. Ovaj sport se odlikuje fluidnim, akrobatskim pokretima i brzim nogama koje se izvode uz pratnju tradicionalne muzike, što uključuje instrumente poput berimbau-a, atabaque-a i pandeiro-a

Trening kapoere podstiče ne samo fizičku kondiciju i koordinaciju već i ritmičku i muzičku sposobnost. Danas se kapoera praktikuje širom sveta, sa brojnim školama koje promovišu kako borilačke tako i kulturne aspekte veštine. 

Daleko od toga da su ovo sve borilačke veštine, ali smo se potrudili da se na našoj listi nađu najpopularnije među ljubiteljima sporta i najbolje borilačke veštine.

Nadamo se da ste uživali u još jednom od Balkan Bet blogova, gde otkriamo zanimljive informacije iz sveta sporta i klađenja.

Registrujte nalog na Balkan Betu i prebacite sredstva za klađenje ukoliko želite da vam najbolje kvote i ponuda mečeva za sve sportove budu udaljeni svega nekoliko klikova.

 

 

Pristupom, daljim korišćenjem ili navigacijom kroz ovaj sajt Vi prihvatate da ćemo mi koristiti određene kolačiće pretraživača (cookies ) i potvrđujete da imate preko 18 godina. BalkanBet ne koristi kolačiće koji ometaju Vašu privatnost, već samo one koji će Vam olakšati korišćenje sajta i poboljšati korisničko iskustvo.