Balkan Bet portal
Košarka
Strana:

Mega partija Mitrovića, Zvezda slavila u Železniku!

Košarkaši Crvene zvezde Telekom ne znaju za poraz ove sezone pošto su u četvrtom kolu ABA lige savladali Mega Vizuru u Železniku sa 93:77 (26:29, 25:15, 17:17, 25:16) uz sjajnu partiju kapitena Luke Mitrovića.

Jedini srpski evroligaš ove sezone posle trijumfa nad Galatasarajem u elitnom takmičenju nije mogao da ugosti ekipu iz Sremske Mitrovice u Pioniru zbog takmičenja u tekvondou.

Mega je odlično parirala u prvoj četvrtini, Zvezda je već u drugoj došla do preokreta, u trećoj je održavala prednost od sedam, osam poena uz nešto sporiji ritam, da bi u poslednjoj dodala gas i slomila otpor borbenog rivala.

Trener domaćina Dejan Rradonjić je rešio da Maik Cirbes počne na mesto centra umesto Marjanovića, a u petorci su još bili Vilijams, Dženkins, Kalinić i Mitrović, dok se Dejan Milojević na drugoj strani odlučio da počnu: Miljenović, Jaramaz, Kešelj, koji debituje za Megu, Marelja i Jokić.

Kalinić je košem otvorio meč, Marelja i Miljenović prvi su poentirali za goste koji su od početka zaigrali neverovatno brzo i kontrolisali rezultat u igri bez jake odbrane.

Jokić i Kešelj su ubacili po trojku za 8:14 u četvrtom minutu, da bi onda Marjanović zamenio Cirbesa. Gorostasni centar odmah je preuzeo kontrolu i najpre popravio promašaj Kalinića, i potom zakucao na asistenciju Vilijamsa, sa kojim je nastavio sjajnu saradnju iz meča sa Galatasarajem (14:19).

Jović je posle prodora pogodio i dodatno slobodno bacanje, ali je Mega igrala vrlo dobro i jednostavno u napadu, pa je drugom trojkom Jokića i košem Zagorca otišla na do tada maksimalnih plus osam (19:27) u sedmom minutu. Zvezdu je kao i protiv Galate, kada je bilo potrebno, povukao Blažič i sa četiri vezana poena uhvatio korak za rivalom, koji je završio uvodnu deonicu sa plus tri - 26:29.

Trojka Mitrovića na startu druge četvrtine najavila je da Zvezda preuzima kontrolu, što se i dogodilo. Kapiten crveno-belih i Marjanović su pogađali iz reketa, a Vilijams iza linije 6,75 za 38:32.

Mega je uzvratila serijom 0:8, ali je američki plej trojkom odbio nalet rivala i vratio prednost, te se uz pomoć Marjanovića i Dženkinsa pobrinuo za 51:44 prilikom odlaska na predah.

Pomenuti trio Vilijams - Mitrović - Marjanović vodio je glavnu reč na parketu, parira su im Miljenović i Jokić, ali je kapiten crveno-belih trojkom na semaforu ispisao 55:48 u 23. minutu. Jović je poentirao iz kontre, potom i Kalinić (62:54), pa je Zvezda uz vrlo dobru odbranu održavala sedam, osam poena prednosti tokom nešto sporije treće četvrtine.

Da se previše ne odlepi pobrinuo se Jokić pogotkom iza linije 6,75 metara, ali mu se ubrzo revanširao Mitrović za 67:57 i prvu dvocifrenu prednost na utakmici, dok je na ulasku u poslednju deonicu bilo plus sedam (68:61).

19.10.2014.

ABA: Ubedljiv poraz Partizana

Košarkaši Partizana doživeli su treći uzastopni poraz u ABA ligi, pošto su u meču četvrtog kola izgubili od Olimpije u gostima sa 87:58.
Zmajčeke, koji sada imaju skor 3-1, izuzetno je služio šut za tri poena, u prvom poluvremenu šutirali su 8-12 (na kraju 13-24) i stvorili su 12 poena viška (45:33). Partizan je teško dolazio do poena iz reketa u kojem je Begić bio superioran (šest rampi), a početkom poslednje deonice domaći su stekli i 20 poena viška, posle čega su lako priveli meč kraju.
Utakmicu je obeležio i neverovatan pogodak Blaža Mahkovica sredinom poslednje deonice – lopta je izlazila u aut iza koša, Mahkovic je iza leđa bacio loptu u visokom luku ne bi li je vratio u teren, a ona je prošla kroz obruč.
Upravo je Mahkovic sa 19 poena bio najefikasniji u Olimpiji, uz 5 ukradenih lopti, Sasu Salin imao je 10 poena, 5 skokova i 3 asistencije, Mirza Begić dodao je 7 poena, 5 skokova i spomenutih 6 blokada.
Kod Partizana je Edo Murić upisao 17 poena (6-17 iz igre) i 6 asistencija, Đorđe Gagić upisao je 14 poena (4-8 iz igre) i 10 skokova, a Nikola Milutinov zabeležio je 18 poena i 8 skokova.
Luka Bogdanović na terenu je proveo samo minut i 22 sekunde, a u zvaničnim utakmicama debitovao je Grk Kuzeloglu, koji je dobio priliku u završnici.
Crno-bele u sredu u Pioniru očekuje meč sa Banvitom u drugom kolu Evrokupa, a tada će debitovati novo pojačanje Milan Mačvan. U ABA ligi sledeći ispit za Partizan jeste duel sa Metalcem kod kuće.

19.10.2014.

Srpskom Feneru drama sa Armanijem, Teo odličan u trijumfu CSKA

Košarkaši Nižnjeg iz Novgoroda savladali su Dinamo Sasari na svom parketu sa 88:86 (15:26, 28:21, 23:14, 22:25) i došli do prve evroligaške pobede u klupskoj istoriji, Real je jedva pobedio Žalgiris sa 80:71 (13:14, 21:19, 24:14, 24:22), dok je CSKA srušio Albu u Berlinu sa 68:84 (17:21, 21:23, 12:18, 18:22).

Ruski tim je trijumfovao na startu grupe A iako je loše otvorio meč i prvu četvrtinu okončao u dvocifrenom minusu, ali je strpljivo jurio zaostatak i ključna je bila treća deonica u kojoj je napravio preokret.

Nižnji je četiri minuta pre kraja imao i 10 poena prednosti (82:72) posle zakucavanja Terensa Kinsija i umalo prokockao pobedu, pošto je Dajson promašio polaganje za produžetak uz zvuk sirene. Bivši igrač Partizana Kinsi predvodio je ekipu iz Novgoroda do istorijske pobede sa 17, a po poen manje dodali su Parakuski i Tompkins, dok su najbolji u poraženom Sasariju bili Logan i Dajson sa po 17.

Mečeve u ovoj grupi kompletirao je Real pobedom nad Žalgirisom sa 80:71 pred svojim navijačima, koji nisu mogli da uživaju u partiji na koje su bili naviknuti prošle sezone.

Daleko su bili Madriđani od one lepršave igre, dugo su se mučili, te su gosti iz Litvanije kontrolisali rezultat u prvom poluvremenu, da bi kraljevići serijom 13:2 u trećoj četvrtini preokrenuli na 47:41 i do kraja nekako sačuvali vođstvo za pobedu.

Jedini dvocifreni u Realu bili su Felipe Reje sa 11 i novajlija Gustavo Ajon sa 10 poena, a u trijumfu se izdvojilo dodavanje bledog Rudija Fernandeza bez gledanja iza leđa za polaganje Serhija Rodrigeza u samom finišu kada je sve bilo rešeno. Bolji od ostalih u Žalgirisu bio je Džejms Anderson sa 19.

U B grupi CSKA je protutnjao Berlinom, a do ubedljive pobede došao je po notama Miloša Teodosića. Armejci su vodili od samog početka i nijednom nisu ispustili vođstvo, a otpor Albe slomili su poput Reala i Nižnjeg, u trećoj deonici odlaskom na dvocifrenu prednost.

Naš reprezentativni plej dao je ogroman doprinos sa 15 poena, čak osam skokova i pet asistencija. Isti košgeterski učinak imao je i Soni Vims, a za poen bolji od njih dvojice bio je samo Saša Kaun koji je imao i devet uhvaćenih lopti, dok su Fridzon, Džekson i Voroncevič dodali po 10 poena. Iz sivila u ekipi našeg trenera Saše Obradovića jedino se izdvojio Redži Reding sa 11 poena.

Izuzetno dramatično bilo je u Istanbulu, gde je Fenerbahče ugostio raspoloženi Armani u okviru grupe C i sve do samog finiša pobednik nije mogao da se nasluti - 77:74.

Na krilima Gaudloka četa Željka Obradovića otvorila je meč sa 13:2 uz trojku Bogdana Bogdanovića i na prvi obavezan predah otišla sa plus 11 (26:15). Usledila je furiozna igra manekena od 16. minuta pošto je kao u transu zaigrao Nikolo Meli i ubacio 10 poena u seriji gostiju od 0:13 za preokret na 39:43, te neizvesnu borbu od kraja prvog poluvremena

Cela treća deonica protekla je u rezultatskoj klackalici, ni jedni ni drugi nisu imali prednost veću od dva poena, u poslednjoj je Fener otišao na 68:64, da bi Mos posle odlične odbrane zakucao u kontri za 68:69.

Dramu je produžio Riki Hikmen trojkom dva i po minuta pre kraja za 71:69, važan koš ubacio je i naš Nemanja Bjelica, a Gaudlok je u poslednjem minutu postigao trojku i odveo turski tim na 76:71. Armani je promašio tri puta u istom napadu, Bogdanović je imao polovičan učinak sa penala, što je bilo dovoljno iako je Đentile sekund pre poslednjeg zvuka sirene trojkom ublažio poraz.

17.10.2014.

Sjajna igra nove Zvezde na startu Evrolige, Galatasaraj pao u grotlu Arene!

Košarkaši Crvene zvezde Telekom pobedom su otpočeli sa nastupima u novoj sezoni Evrolige, savladavši u prvom kolu elitnog takmičenja ekipu Galatasaraja sa 76:68 u beogradskoj Areni.

Kada su crveno-beli kompletirali svoj sastav posle burnog košarkaškog leta koje je obeležio Mundobasket, apetiti njihovih pristalica sigurno su porasli. Kako i ne bi kada su došla petorica novih igrača, od kojih su dvojica srebrni sa šampionata planete, Stefan Jović i Nikola Kalinić, zatim pik San Antonio Sparsa sa NBA drafta Nemanja Dangubić, nemački centar Cirbes i sjajni američki plej Markus Vilijams. A uz neke starosedeoce, pre svih Jaku Blažiča, ekipi trenera Dejana Radonjića je malo trebalo da zagospodari parketom Arene i vrlo snažnog rivala baci na kolena.

Nije isprva išlo lako, jer je na početno vođstvo domaćih, gost odgovorio uvođenjem odličnog italijanskog šutera Pjetra Aradorija, koji je za četiri minuta postigao osam poena, pomogavši tako Galati da iskoristi loš period rivala za sticanje vođstva od 15:17, i to zahvaljujući seriji od 10:2.

No, samo što je počela druga četvrtina, u koju je turski klub ušao sa prednošću od +3, počeo je i veliki nalet crveno-belih. Najpre je briljirao Blažič, koji je potpuno podigao ekipu svojim prodorima, završenim što asistencijama što pogocima, a iznenađenog suparnika zaustavila je i sjajna, pre svega borbena Zvezdina odbrana. I, kada je posle 14 primljeni a tri data poena Galatasaraj počeo da deluje skroz nemoćno, jer Guler više nije mogao da se lako nadigrava sa Zvezdinim plejmejkerima, a rezervista Džavai počeo da sve više gubi duele sa Marjanovićom, razigrao se još jedan igrač domaćih: Markus Vilijams.

Amerikanac je u završnim minutima prvog poluvremena ostvario čak pet asistencija, jednu od njih i preko celog terena, pa je Zvezda na veliki predah otišla sa velikih 46:30 u svoju korist, a posle 14 poena Marjanovića i izvrsne partije skoro svih njegovih saigrača kojima je Radonjić ukazao šansu. Malo su podbacili mladi Dangubić i Jović, koji tek treba da se priviknu na novu ekipu, ali se to više odnosilo na učešće u ofanzivnom delu meča, jer u odbrani nisu zaostajali za saigračima u borbenosti, što je publika umela da nagradi.

Sve je delovalo kao u prelepom snu za delije, ta java u Areni je bila baš kao što su pred sezonu i priželjkivali, a onda se nekako naprasno uvukla strepnja pred kraj treće deonice. Jer, baš tada, od -18, Galatasaraj je za minut i po došao na -9, a za seriju od devet poena najzaslužniji je bio Erceg, sa dva pogotka, od kojih je jedan bila trojka. I, dok su navijači počeli zabrinuto da gledaju ka terenu, mladost Crvene zvezde Telekom je tada stupila na scenu: malo Dangubić, a malo kapiten Mitrović, odveli su svoju ekipu sa 52:43 na 60:45, pred sam kraj pretposlednje četvrtine.

Poslednja se upravo naslonila na prethodnu. Marjanović je koristio i najmanju pukotinu u odbrani rivala, a stvarala ju je vrlo često - vrlo brza igra njegovih saigrača, Vilijams je nastavio da pogađa sa distance, a odbrana je donosila kontru za kontrom. Hala je grmela od pesama, a prednost nije spadala ispod 16 razlike sve dok na početku 37. minutu Počijus slobodnim bacanjima nije primakao Galatasaraj sa 74:60. I, tada je odjednom počela panika u igri Zvezde, Vilijams je čak triput promašio u jednom te istom napadu, Galatasaraj je došao na -11 i imao napad za prilazak na jednocifrenu razliku, ali je to uspeo da uradi tek 76 sekundi pre završetka, zakucavanjem Ercega za 74:65.

Ipak, bilo je kasno za rezultatski preokret, čemu je pomogla i jedna više nego atraktivna Kalinićeva blokada, pa je pobeda pripala Crvenoj zvezdi Telekom. Po svemu viđenom pred oko 20.000 delija - više nego zasluženo.